| IAmAGreatPotato a întrebat:

Stie cinvea cam cat se castiga in Romania din Youtube? si cam care e diferenta dintre Romania si Statele Unite? Stiu doar ca e o diferenta mare de bani. De o vreme ma gandeam sa creez content in engleza, nu vlog, anumite DIY, si mai multe "chestii". Eu auzisem ca nu conteaza ca stai in Romania atata timp cat urmaritorii tai sunt americani sau englezi. Daca cineva ma poate lămuri va rog să o faceti big grin

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

Exagerezi.
1. Aici ai dreptate ...este nevoie de un microfon bun, de o camera ok ( multe sunt ok in ziua de azi ) si de mult timp pentru editat.
2. Aici incepi sa o dai in bara : Numarul abonatilor nu inseamna automat si numar de vizualizari. Iar abonatii iti sunt platiti foarte putin in comparatie cu vizualizarile.
3. gresit total! si 1 secunda de vizionare se plateste.
4. Iar ..gresit total. Iti iese ceva si la 5k vizualizari pe clip.
5. Gresit total. Important este sa faci content de calitate.In timp o sa ajungi cunoscut daca ai content facut cum trebuie. Ca esti celebru sau nu ...nu are nicio legatura.

Conteaza din ce tara sunt vizualizarile. Daca te descurci foarte bine cu engleza este ok sa faci content in engleza.
Insa nu pleca la drum cu gandul la bani. Daca vrei sa faci asta fa-o pentru tine ..pt ca iti place tie. Banii o sa vina dupa o perioada. Daca faci Youtube doar pentru bani lumea o sa isi dea seama rapid si nu o sa ai vizualizari.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite un mic studiu de caz care sa te lamureasca putin
http://razvanbb.ro/cati-bani-se-castiga-din-youtube/

| DaniTDCI a răspuns:

1)Ai nevoie de echipament corespunzator microfon+camera de inalta calitate
2)Ai nevoie de multi abonati, aici astepti poate si 1 an sa ii aduni
3)Banii se face pe vizualizari intregi, nu pe refresh-uri(daca stii ce zic)
4)Ai nevoie de extrem de multe vizualizari, milioane de vizualizari ca sa iti iasa ceva
5)Si ultima e sa castigi respectul multora, adica sa fii celebru ca alti Youtube-ri romani, doar ca in mediul tau de DIY, bafta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DaniTDCI):

1. Nu neaparat. Poti filma/inregistra foarte bine cu un stativ si un telefon de ~1000 RON.
2. Nu neaparat. Merge si cu view-uri multe daca pici pe keywordurile hot/banoase.
3. Deloc. Daca ma uit la un clip 2 minute si apoi dau click pe reclama, omul isi ia banu'.
4. Nu, ai nevoie de actiuni si/sau vizualizari la reclame. De acolo vin banii seriosi.
5. Te chish pe el de respect.

| Ionut621 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Respectul conteaza oriunde. Un exemplu: tu esti un youtuber de 100.000 de abonati, iar un creator de continut de 500-600.000 te respecta, o sa iti faca propunere de o colaborare si promovare evident. Asa ca nu te mai chish pe el de respect.
Stii vorba aia ma respecti, te respect.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionut621):

Ala poate sa ma injure in fiecare dimineata in baie dar sa imi faca propunere de colaborare atita vreme cit ii iese si lui ceva. Respectul e cu totul altceva.

| Ionut621 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate sa te injure in continuare, dar poate sa iti faca si hate. Respectul in asta consta, sa te respecte toti si tu pe toti.

| IAmAGreatPotato explică (pentru WxRo):

Vazusem pe Youtube conturi cu foarte multe viz-uri la videoclipurile postate. Genul de conturi care fac ce se cere pe moment au chiar si 20 mil de vizionari pe un singur clip. Foarte multi ca sa ajunga la suma asta folosesc clickbait-ul in disperare. Eu ma interesez unde se plateste mai bine pentru ca mie imi este indiferent daca fac content in engleza sau romana, dar ca orice om prefer sa fac acel ceva prin modul cu care am venituri mai mari. Multumesc de raspuns! happy

| WxRo a răspuns (pentru DaniTDCI):

Exagerezi.
1. Aici ai dreptate ...este nevoie de un microfon bun, de o camera ok ( multe sunt ok in ziua de azi ) si de mult timp pentru editat.
2. Aici incepi sa o dai in bara : Numarul abonatilor nu inseamna automat si numar de vizualizari. Iar abonatii iti sunt platiti foarte putin in comparatie cu vizualizarile.
3. gresit total! si 1 secunda de vizionare se plateste.
4. Iar ..gresit total. Iti iese ceva si la 5k vizualizari pe clip.
5. Gresit total. Important este sa faci content de calitate.In timp o sa ajungi cunoscut daca ai content facut cum trebuie. Ca esti celebru sau nu ...nu are nicio legatura.

Conteaza din ce tara sunt vizualizarile. Daca te descurci foarte bine cu engleza este ok sa faci content in engleza.
Insa nu pleca la drum cu gandul la bani. Daca vrei sa faci asta fa-o pentru tine ..pt ca iti place tie. Banii o sa vina dupa o perioada. Daca faci Youtube doar pentru bani lumea o sa isi dea seama rapid si nu o sa ai vizualizari.