| anonim_4396 a întrebat:

sunt interesata de meseria de notar. Cine stie cum mai exact poti ajunge dupa ce ai terminat fac de drept? Am auzit ca este foarte greu, trebuie sa ai pile si minim 50.000 euro la inceput. Adevarat? Si meseria este grea in sine?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a ajunge notar trebuie sa reusesti la examenul pentru notar stagiar, sa faci un stagiu de 2 ani pe langa un notar definitiv, apoi sa reusesti la examenul de notar si sa fii numita prin ordin al Ministrului Justitiei si apoi sa-ti faci un birou notarial. Este destul de greu, in primul rand la examene si apoi sa-ti gasesti un notar care sa te ia in stagiu. Cu pilele si 50.000 euro n-as putea sa spun de este adevarat ori nu. Succes si numai bine!

| syscom a răspuns:

Noi aici sunt 50% dintre cei de pe TPU sunt copii de maxin 10 ani.
Tu vrei sa te faci notar dar nu stii daca meseria e grea sau nu?[cam ciudat, in fine]
Daca stii carte nu treuie sa ai pile. Macar stii cat inseamna 50.000 iti iei si casa si masina din banii astia si mai traiesti si 2 ani pe langa ei.