| MaraMara04 a întrebat:

Am intrat la Drept si as vrea sa ma axez pe notar.Din auzite se pare ca este greu, mult de invatat.Pe mine nu ma sperie invatatul,consider ca pot sa fac fata, ceea ce ma sperie cu adevarat este chestia cu RELATII PILE SI BANI. Oare numai asa poti deveni notar? Nu prea as crede...Ce trebuie sa fac? Termin cei 4 ani,dar apoi? Nu gasesc informatii niciunde si nici nu am pe cine intreba pentru a ma lamuri. Daca aveti vreun site cu cartile pe care o sa le am de invatat va rog sa imi postati aici, mi-ar placea sa ma apuc de studiat chiar de azi daca se poate happy Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.36/1995, republicata in 2013 si Regulamentul de aplicare, aprobat prin Ordinul MJ nr.2.333/C din 24 iulie 2013 si te lamuresti.
In principal va trebui sa stii bine prevederile acestor acte normative si o mare parte din cele ale Codului civil si ceva din procedura civila, precum si prevederi din alte acte normative.
Oricum, vei studia actele normative necesare in timpul pregatirii la Institutul Notarial Roman, daca reusesti la examenul sau concursul de dobandire a calitatii de notar stagiar.