| tibetan74 a întrebat:

Sunt salariat si in afara de asta mai am un venit din inchirierea unui apartament(cu contract de inchirierela Financiar). Sunt obligat sa platesc suplimentar la Casa de Asigurari de Sanatate? (oricum platesc o asigurare inutila, dupa parerea mea, conform contractului de munca). Trebuie sa fac un alt contract de asigurari, ma pot obliga ei sa platesc retroactiv daca ma gasesc ei cu alt venit decat cel salarial?

5 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

Cei care obtin venituri din inchirieri nu trebuie sa plateasca decat impozitul pe venitul din inchiriere stabilit la depunerea declaratiei.Deci nu trebuie sa platesti si la Casa de Asigurari de Sanatate.
Bafta!

| SteauaNordului a răspuns:

Buna
Momentan nimeni nu iti cere sa platesti pentru CAS din venitul suplimentar. Esti obligat sa platesti impozit pentru chirie atat. Pt Cas iti ia din salariu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepand cu anul 2011, se plateste contrib.la asig. de sanatate si pentru. veniturile realizate din cedarea folosintei bunurilor ( contract de inchiriere ), mai nou platesc si casnicele, pentru. a avea calitatea de asigurat! Este aberant, dar asta este Romanicaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Daca ai si venituri din salarii, nu platesti asigurarile de sanatate, platesc cei care au numai venituri din chirii!

| kareina a răspuns:

NUUUU! Nu are nicio legatura casa de asigurari de SAnATATE cu inchiriatul, este suficient ca ai contract la Financiar, stai linistit!