| Anonim0506 a întrebat:

Știe cineva cum sa îmi deschid o cafenea? Va rog sa răspundeți detaliat, pas cu pas. Cel mai bun răspuns primește fundă. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data, daca vrei sa-ti pornesti o afacere, trebuie sa-ti gasesti un contabil cu experienta (preferabil in domeniul in care va fi afacerea sau asemanator).
Pentru a deschide o cafenea, trebuie sa-ti faci o firma (un SRL), inregistrat la Registrul Comertului si la Finante.
Pasul urmator este sa-ti gasesti si sa-ti amenajeziu un spatiu adecvat, intr-un vad destul de bun.
Dupa ce ti-ai amenajat spatiul si l-ai dotat cu aparatura si mobilier, trebuie sa-l faci agreabil din punct de vedere sanitar si PSI.
Ultimul pas este sa intorci placheta de pe usa, in pozitia "Deschis".winking

| laSoledad a răspuns (pentru Bula):

N-ai amintit nimic despre elefantul din camera - produsele vandute, costuri, preturi laughing Dar o lasam pe ea sa se gandeasca la ce-i mai important. Restul e birocratie.

| Nilsson a răspuns:

Dacă nu înveți să cauți tu detaliile astea peste câteva luni o să întrebi "cum declar falimentul unei cafenele".

| laSoledad a răspuns:

Cel mai bun raspuns ar trebui sa primeasca bani pentru asta, nu funde.