| StanciuBoss a întrebat:

Buna TPU. Acum cateva zile am comandat un produs prin amazon.com. Eu am 14 ani. Am comandat un fumo si o lampa. Lampa nu a ajuns, cred ca inca e in depozit, dar fumo-ul este la granita, livrat de FedEX. Din motive personale nu le-am spus parintilor despre comanda si nici nu intentionez sa fac asta. FedEX mi-a cerut diferite documente pe care nu le pot completa, neavand varsta de 18 ani. Din fericire am contactat amazon customer service si am anulat comenzile desi chiar voiam acele produse. Este posibil sa comand acele produse fara sa completez documentele EORI, sa trimit extrasul bancar si chitanta? In principiu acel document EORI este cel problematic, din nou, eu neavand varsta de 18 ani pentru a-l capata. Exista un site anume care are acele produse? Dau funda

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Amazon are și versiuni cu sediul în UE:.de;.es;.it;.fr;.au etc.
Comandă de pe oricare din astea și scapi de orice document, vine curierul direct la ușă.

| StanciuBoss explică (pentru mihai69):

Da, dar produsele pe care le vreau sunt din Tari ca japonia sau America care nu sunt in UE. Imi vor impune acea taxa chiar daca comand de pe.de sau.fr?

| mihai69 a răspuns (pentru StanciuBoss):

Dacă comanzi de pe paginile din UE, produsele vin de aici, nu de unde-s ele făcute. Cumpăr de mult de pe Amazon.de și nu am avut probleme.