| MarcuPopescu a întrebat:

am 16 ani sunt băiat și am o mare problema. La școala ma descurc foarte bine nu am probleme, maine încep munca ca beachboy pe plaja și am o problema, cu calculele ma încurc mereu parca sunt prost...ma refer când trebuie sa dau rest ma încurc ba dau prea mult, ba prea puțin, nu ma descurc, vreun sfat? Va rog sa nu râdeți... mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Restitui suma în felul următor: începi să numeri banii de la suma produsului până la cât ai primit.
Spre exemplu:
Produsul costă 26 de lei, tu ai primit 50.
Când dai restul începi: 27, 28, 29, 30, 40,50.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca te cam incurca fetele de pe plajă.

| MarcuPopescu explică (pentru darrio2007):

????

| darrio2007 a răspuns (pentru MarcuPopescu):

Esti greu de cap, daca nu intelegi.

| MarcuPopescu explică (pentru darrio2007):

Am pus Smile face nu știu dc s-a pus așa, am înțeles poate au și fetele astea vina lor laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te grăbești, clientul așteaptă oricum pana ii dai restul, nu se supăra nimeni ca îl ți cu cu 15 secunde mai mult. Oricum poți folosi calculatorul de la telefon, nu trebuie sa faci totul în cap.

| palimonica a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, eu ma multumesc cu ce primesc, oricum daca faci mai multe exercitii si le refaci pe alea pr care le ai facut in clasa si le si intelegi cu siguranta o sa te ajute. Pentru inceput nu o sa ti mareati notele, cam in situatia asta s eu, dar traiesc cu speranta ca la un moment dat o sa dea roade