| trocki1238238409238409 a întrebat:

Am avut mai multe postari pe aici, prin care am incercat mereu să adun cele mai bune sfaturi cu privire la viitorul carierei mele. Recunosc, in unele am folosit informatii false, doar cu scopul de a ma pune in pielea de a avea anumite cariere si sa aud parerea diferitor oameni despre asta.

Ca o scurta introducere despre mine (numai scurta nu va fi laughing ) : Am luat bacul, anul trecut, am fost inscris la Poli, la Facultatea de Mecanica, specializarea Mecatronica si Robotica. Datorita mai multor imprejurari (in general, lipsa banilor) si probleme personale (anxietate sociala, depresie) am fost nevoit sa renunt. Intre timp, am reusit datorita unui psiholog sa scap in mare parte de problemele personale, mai sus mentionate si pot sa spun chiar ca vad lumea cu alti ochi. Acum nu știu dacă a fost cea mai buna decizie, dar chiar aveam nevoie de o pauza de la orice și bine nu cred că ajungeam (mi-e teama ca ajungeam chiar la ganduri sinucigase), dar am reusit sa trec peste toate.

In timpul asta, am zis sa nu stau degeaba. Cum aveam si inca am nevoie disperata de bani, am zis ca sunt dispus sa fac orice (in limitele moralitatii si legalitatii), asa ca am dat peste programare. In liceu chiar nu eram atras de asa ceva si regret asta enorm. Principalul motiv pentru care am decis sa ma reorientez pe programare, a fost salariul. Stiam din auzite ca aici se castiga extrem de bine, iar eu, probabil ca orice tanar crescut intr-un mediu destul de sarac, dar fara lipsuri de baza, "am cazut in plasa".
Nu stiam cu ce sau de unde sa incep, faceam putin din toate si nimic cum trebuie, pana am dat peste un curs online, care este gratuit, te invata bazele programarii, algoritmica, OOP, totul de la baza si te duce pana la a putea fi angajabil. Cursul este gratuit, daca dupa finalizarea lui (nu o sa il poti finaliza daca nu esti serios si chiar inveti), te angajezi la compania detinuta de acestia si stai acolo minim 6 luni, probabil pe un salariu mic, dar nu e asta problema. Totul pare frumos pana acum, dar aici intervine o problema.
Momentan, am avansat sa zicem, in 3 luni, cam 15% din totalul cursului. Recunosc, nu a fost deloc usor, dar mereu stiam ca pot mai mult asa ca am continuat mereu.

Cam singurul lucru care m-a motivat la inceput a fost ca pot sa am si eu banii mei si pot sa imi scot familia din situatia asta dificila, in cativa ani. Problema este ca fiind apasat de acea presiune ca am nevoie de un venit si vazand ca nu ma misc chiar repede fiindca e nevoie de timp sa inteleg unele chestii, mi s-a dus acea rabdare. Faceam totul doar sa fie facut si asta se vedea imediat. Am ajuns sa ma blochez din cauza asta și parca mi s-a dus orice motivatie, vazand cat de greu e sa avansez. In mod normal, cam intr-un an si jumatate, probabil as reusi sa ajung la finalul cursului si mai apoi sa ma angajez.

E o perioada extrem de mare in care va trebui sa ma descurc fara niciun venit. Parintii mereu m-au ajutat, dar o perioada asa de lunga in care trebuie sa stau pe capul lor, nu va fi chiar ok.

Ma mai gandesc sa merg la o facultate din toamna, sa imi iau un job, dar nu am gasit vreun domeniu care sa imi placa cu adevarat fiindca nu am prea experimentat prea multe. Imi e teama si ca poate nici programarea nu imi place cu adevarat si doar banii ma tin cat de cat motivat.

O solutie ce am gasit-o, a fost incadrarea din surse externe la politie. Nu mai e nevoie sa fac scoala si deja o sa am un salariu si ma gandesc la faptul ca si programul imi va permite sa lucrez la curs in continuare, desi totul se va desfasura mai lent, asta e inevitabil, dar macar am o sursa de venit destul de ok, mai ales pentru zona in care stau.

Am vrut sa caut alte locuri de munca, dar in zona nu prea se gaseste vreun loc de munca la care se ofera mai mult de salariul minim, iar doar cu acesta, nu imi permit nici macar sa imi platesc transportul zilnic pentru a ajunge in cel mai apropiat oras, unde ma pot angaja.

Mulțumesc celor ce au citit tot, sper ca am reusit sa va conturez o idee cat mai aproape de realitate asupra situatiei mele actuale. Astept orice sfat sau raspuns din partea voastra. Sunt intr-o situatie delicata. As vrea sa scap si eu din aceasta situatie, sa ma bucur si eu de viata putin, fiindca pana la varsta de 19 ani, nu prea am facut-o. Mulțumesc încă odata!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai intrat în poliție deja?

| sadrian46 a răspuns (pentru trocki1238238409238409):

Recomand.

| trocki1238238409238409 explică (pentru sadrian46):

Multumesc de sfat! Am revenit cu o noua postare unde am rezumat totul laughing Poate fac o idee mai clara despre situatie.

| AmandinaDragan a răspuns:

Ai intrat la Poli la Mecatronica si spui ca ai renuntat? Ai renuntat ca nu erai in stare sa treci anul, aia e facultate grea.