| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Am găsit o monedă pe stradă pe jos și nu știu ce fel de monedă este, o să vă arat poze cu ea.
Fața monezii:
https://imgur.com/a/k3cr1m5
Spatele monezii:
https://imgur.com/a/jeILco8
Ce fel de monedă este și ce valoare are?

Răspuns Câştigător
| elemonis a răspuns:

Buna.
Este o moneda cu tema,, Desăvârșirea Marii Uniri Regele Ferdinand I Întregitorul", cu valoare nominala de 50 de bani. Este din metal comun.
Aici ai informatii oficiale de la BNR privind moneda https://www.bnr.ro/page.aspx?prid=16636

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este o moneda aniversara de 50 de bani.
NU este o moneda de colecție.

| darrio2007 a răspuns:

Este o moneda de pe vremea regelui Ferdinand I. Atat am putut descifra. Cam neclara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o moneda de 50 de bani deci nu are valoare.

| cristi202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Are valoare. Nu poti cumpara ceva daca ai in minus cu 50 de bani, deci conteaza daca o ai in buzunar. Tu te-ai simti OK, daca ai merge la casa unui magazin si ar trebui sa platesti sa zicem 13, 5 lei, si tu ai doar 13 lei? happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru cristi202):

Da, nu se mai uită nimeni la 50 de bani sau 10 bani.

| gabicoo a răspuns:

Imaginile nu sunt prea clare!
Fa alte poze! La rezoluție mai mare!

| Brizbriz a răspuns:

50 de bani, TE-AI SCOS, iti iei carut la hypermarket cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum înțeleg de ce îți faci cadouri singurahee hee

| Adrian5575 a răspuns:

Moneda de 50 bani de colectie. O pastrezi si o vinzi peste cativa ani, mai scumpa. Trebuie sa strangi toata colectia. Sau poti sa o folosesti la magazin.

| georgedanielc a răspuns:

Da are valoarea50bani,dar peste ani se va modifica valoarea poate pe plus sau pe minus valorii care o are in prezent

| DracuIaV2 a răspuns:

Nu se vede bine