| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU Am o intrebare. Fac onlyfans din Noiembrie 2020. Pana in 2021 transferam banii pe BCR, din 2021 pe revolut. Eu iau bursa sociala la facultate si imi trebuie la dosar declaratie de venituri de la ANAF ca sa dovedesc ca n-am venituri ca nu lucrez. Aveti idee daca va aparea ceva? Eu n-am declarat nimic, dar pe cardul meu apare ca am primit bani din afara

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu va apărea. Se numește secretul bancar. Nimeni nu are acces la contul tău, fără hotărâre judecătorească. Dar dacă ai încasări care depășesc 5000 Euro, mai exact peste 4999 Euro, și nu ai înregistrat un busines, banca este obligată să sesizeze organele statului care vor analiza dacă nu este vorba de o splălare de bani. Dar acesta nu este cazul tău.
Dar dacă totuși calci legea, vei fi obligat să restitui bursa primită, cu penalizări.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru Harfagre):

Ok, are acces, dar sunt milioane de conturi bancare. Ce face, le ia la rând și se uită să vadă? După ce are acces al un cont oarecare, un funcționar are nevoie dre timp ca să studieze mișcările pe acel cont. Nu are timp ANAF să se ocupe de toate.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns:

Da fata mea, ca ANAF are access la contul tau bancar si vede ca primesti banuti, si va transmit asta si facultatii.

| anonim_4396 explică (pentru Wr3nch):

Pai si am mai primit si de la rude si de la tatal meu pe card si de la bunici. Dar nu cred ca se pun ca si venituri daca eu n am declarat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu apara nimic dar tu declari fals in acte si o sa fie naspa pentru ca peste 5 ani te gasesc ei