| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa depun pentru bursa socială la facultate, eu ma încadrez in categoria de orfani. Cum e peste tot, am adus multe adeverințe. Mama mea are minimul pe economie. Pe foile de venituri de la anaf 2018/2019 imi apare venit din jocuri de noroc, câștigăm la pariuri sportive ca joc pe platformă si am destul de multe in valoare de 2000 lei, asta pe 2018, pe 2019 imi apare ca nu am venit. Intrebarea mea este, ma afectează ca imi apare ca am scos bani din jocuri de noroc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are cum te afecta avand in vedere ca se iau in considerare veniturile pe membru de familie din ultimele 3 luni si media venitului lunar net pe membru de familie nu trebuie sa depaseasca salariul minim pe economie.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu te incadrezi nici la orfani si nici la buget, odata ce ai avut venituri din jocurile de noroc, considerandu-se venituri.

| ℓαυяα a răspuns:

Nu te afectează. Oricum alea se calculează altfel. Cel mai bine intrebi la secretariat și îți vor explica doamnele de acolo cum sa faci.

| eckblume a răspuns:

Citeste metodologia (o gasesti pe site-ul facultatii tale) si vezi criteriile.
Din cate stiu cei orfani au locul asigurat la buget, primesc bursa sociala.
Nu cred ca s-ar lua in considerare in acest caz, dar poate iti va raspunde cineva care stie.