| Veromi321 a întrebat:

Am o intrebare si ii rog doar pe cei/cele care stiu, unde trebuie sa merg pentru a afla veniturile corecte brut/net in legatura cu salariul, in cazul in care angajatorul nu da informatii clare si corecte angajatului in legatura cu acest aspect? Si unde se poate reclama angajatorul? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Iugas a răspuns:

Angajatorul il reclami la ITM - Inspectoratul teritorial de munca (cauta google itm + nume judet)
Foloseste un calculator de salariu pentru a calcula venitul brut-net sau net-brut. De exemplu asta http://www.calculatorsalariu.ro/
Aici poti sa vezi daca angajatorul a platit contributia la stat si daca esti asigurat la Casa de asigurari : http://www.cnas.ro/casmb/page/verificare-asigurat.html
Daca doresti sa vezi daca angajatorul si-a platit contributiile sociale, o poti face prin intermediul Spatiului privat virtual de la ANAF. vezi aici un ghid: http://www.avocatnet.ro/......ciale.html
Baga funda, colectionez.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Salarul brut este stabilit intre angajator si angajat prin contractul de munca, respectiv modificarile ulterioare facute prin anexe.
Din fiecare (contract /anexe) se intocmesc 3 exemplare: unul la ITM (care le vizeaza pe celalalte doua), un exemplar vizat ramane angajatorului si unul angajatului.
De aici poti verifica cat ai salarul brut.

Salarul net se calculeaza in functie de legislatia care este in vigoare.
Calculatoare de salarii poti gasi mai multe pe net, de exemplu aici:
http://www.calculatorsalariu.ro

In plus, angajatorul iti da si un fluturas la salarii, care contin eventualele prime, sporuri sau retineri.

Daca ai nelamuriri, poti cere explicatii la contabilitatea firmei.

In caz ca te simti fustrat prin nerespectarea contractului sau al legislatiei in vigoare si nu gasesti rezolvare la locul de munca, atunci te poti adresa la ITM (inspectoriatul teritorial de munca).

| octav005 a răspuns:

Pai la anaf. eu mi-am facut cont pe site-ul ANAF la Spatiu Privat Virtual si vezi acolo de cand esti angajat si cu ce venit brut esti acolo, cat platesc ei la stat, la somaj, la casa de asigurari sanatate. ITi faci cont acolo, dar ca sa iti confirmi contul trebuie sa te duci la un sediu anaf de unde apartii in termen de 7 zile, cu codul dupa email. de la data inscrierii.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

La Inspectia muncii (in subordinea Ministerului muncii).

| Valentinaldoilea a răspuns:

La ITM (sau inspectia muncii cum zice cineva) sunt si registrele -fostele carti de munca- unde se vede ce salariu ai si tot acolo poti si sa-l reclami daca ceva nu e bine. Mai mult, poti sa vezi daca sunt completate la zi si daca s-au platit toate taxele (pensii, somaj, asigurari de sanatate, etc)

| LoredanaGn a răspuns:

Poți să te duci la anaf (trezorarie) (agenția națională de administrare fiscală) și tot acolo poți face reclamație. Funda?