| andreea350dum a întrebat:

Buna TPU, am şi eu o nelămurire şi o întrebare în acelaşi timp, dacă am cardul blocat la banca bcr şi aş primi nişte bani pe el, aş putea să-i scot de pe card? Chiar dacă este blocat, aş putea? Cardul bcr mi-a fost blocat deoarece din cauza unor tranzacţii repetate pe aplicaţia Wish şi am de primit nişte bani şi nu ştiu dacă aş putea să-i scot de pe acest card blocat, plese help cu un răspuns

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cardul este asociat contului curent asa ca poti sa scoti bani din contul curent la ghiseul bancii. Banuiesc ca nu iti este blocat si contul curent.

| dannyel86 a răspuns:

Cardul este doar un instrument de plata asociat unui cont bancar. Daca numai cardul iti este blocat, poti scoate bani din cont doar prezentandu-te la unitatea bancara la care ai deschis acel cont. Cardul iti da posibilitatea sa faci acest lucru la distanta, dar daca el este blocat, nu mai poti face asta. Te prezinti la ghiseul bancii pentru a ridica suma de bani dorita.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca e blocat numai cardul, atunci poti scoate banii din internet banking daca ai, prin transfer pe alt card de pe care poti sa ii scoti (cum ar fi un card monese sau revolut) sau fizic de la banca

daca e blocat contul, NU poti face nimic, pana nu il deblochezi

| romeo78 a răspuns:

Doar fizic, la ghișeu se pot scoate banii, din contul aferent cardului.
Cu ajutorul cardului doar după deblocare.

| andreea350dum explică (pentru romeo78):

Adică dacă îi primesc pe card mă pot duce să-i scot de la gișeu?

| Irinelp a răspuns:

Banii nu intră pe card ci pe contul bancar, cardul se folosește pentru a plăti cu el și pentru a scoate bani, dar dacă este blocat normal că nu ai cum să îl mai folosești, ori trebuie să fie deblocat cardul ori să îți facă banca altul nou, pentru mai multe informații poți întreba la bancă și pentru a scoate bani până se rezolvă cu cardul trebuie să mergi la ghișeu la banca la care ai contul.