| 000000643682 a întrebat:

Buna seara.
Mi-am pierdut astăzi cardul de debit(de salariu) eu am fost sch. 2 la munca, când am ieșit la pauza mi-am dat seama din aplicația cardului ca cineva a efectuat câteva tranzacții sub 100 de lei de la diferite farmacii și magazine comerciale. Abia atunci am sesizat ca nu am cardul in buzunar și ca l-am pierdut. Stiu sigur ca l-am pierdut astăzi și tot astăzi am primit notificări ca cineva a cumpărat de pe card(pentru cei care nu stiu, poți sa faci cumpărături de pe card fără pin pana in 100 de lei. Așa ca acel deștept a efectuat mai multe tranzacții și m-a făcut de 400 de lei.
Pot merge la banca aferentă cardului, sa cer sa îmi dea detaliile și locațiile ultimelor tranzacții și sa aflu adresa exactă de unde a cumpărat și sa cer camerele de supraveghere? Sau mai întâi trebuie sa merg la poliție? Și care sunt consecințele pentru acel animal ca și lege? Țin sa menționez ca după ce am aflat ca am pierdut cardul, l-am și blocat in acel moment.

4 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ar trebui sa contactezi mai intai banca si dupa aceea politia.

| Genevaaa a răspuns (pentru Panamax):

Asta si spunea. nu ai ajutat-o cu nimic

| Panamax a răspuns (pentru Genevaaa):

Mai citeste o data dar cu mai multa atentie.
Eventual cheama un adult sa te ajute daca nu ai un Dex la indemana.

| DaniTDCI a răspuns:

Ar fi ok sa mergi la banca, apoi la politie.