| MioaraParalescu a întrebat:

Am un lănțișor de aur care s-a rupt si vreau sa il dau la amanet si am câteva întrebări. 1. Unde pot să merg să văd câte grame are înainte să îl duc la amanet pentru că am auzit că poți fi înșelat la greutate. 2.Mi-a zis cineva ca il pot amaneta sau il pot vinde iar dacă îl vând de tot as lua mai multi bani pe el, e adevărat? 3. Ce trebuie să zic când ajung acolo? Nu am mai amanetat niciodată nimic si nu stiu ce trebuie sa zic... 4.Cati lei ar trebui să iau pe gram? Va mulțumesc frumos si sa aveți o seara plăcută!

Răspuns Câştigător
| Cancerigen a răspuns:

Salut,

Am lucrat in domeniu si pot zice ca da, sunt cazuri in care te pot fura la cantar (asa facea si colega mea, lol). Te poti duce la orice amanet random si intrebi daca iti poate spune cate grame are si probabil te va intreba daca vrei sa-l amanetezi sau vinzi si ii zici ca nu, doar vrei sa stii cate grame are. Faci asta la 2-3 case de amanet si daca vezi ca toate iti spun acelasi lucru iti alegi unu din ele care ofera mai mult pe gram (variaza pretul) si aia e. Sunt unele case care doar accepta in amanet fara cumparare si iti vor zice ceva de genul ca poti sa nu te mai intorci dupa el (asta daca aude ca ai vrea sa-l vinzi) si altele care cumpara aur dar diferenta nu va fi foarte mare, probabil 20 30 RON in functie de cat de greu e lantul. Cat despre cat valoreaza depinde de cate karate are si la ce amanet te duci. La majoritatea cam 100 RON pentru 14K si pentru 18K pana-n 130 RON.

Ok, mi-am insirat destul de aiurea gandurile. Iti zic mai pe scurt. Te duci pe la 2-3 case de amanet de curiozitate sa-ti spuna cate grame are, dupa ce ai aflat te interesezi care ofera mai mult in functie de tariful lor, dupa te duci cu buletinul si zici ca vrei sa vinzi sau sa lasi in amanet lantul.

O seara buna!

| MioaraParalescu explică (pentru Cancerigen):

Multumesc!

| MioaraParalescu explică (pentru Cancerigen):

Hei mai am o intrebare pentru tine daca zici ca ai lucrat in domeniu,
Mi-a zis cineva ca trebuie sa fac dovada ca trebuie sa fac dovada ca lantul imi apartine dar eu nu am nici o dovada pentru ca l-am primit cadou de la cineva cu ani in urma...
E adevarat?

| Cancerigen a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Acum depinde de casa, cel putin la noi nu se cerea dovada si ma indoiesc ca iti vor cere in alta parte, 1 casa de amanet din 10 ar fi dispuse sa ceara dovezi cel mai probabil. So no worries.

| MioaraParalescu explică (pentru Cancerigen):

Hei mai am o singura intrebare ca acum te-am stresat laughing
Am fost cu lantisorul si mi-a dat banii, mi-a facut contract si mi-a cerut numarul de telefon.Eu nu mai vreau lantisorul inapoi daca nu raspund cand ma suna ce se intampla?
Sau sa ii raspund si sa ii zic ca nu mai merg dupa el?
Multumesc frumos! big grin

| Cancerigen a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Salut,

Pur si simplu nu ii mai raspunzi, nu are ce sa-ti faca. Sa cheltui banii cu cap!

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu te primeste lantisorul daca te va vedea ca este rupt ceea ce inseamna ca este furat, crede ca la-i furat, l-ai smuls asa de pe gatul unei femei si va anunta politia! Mai intai te sfatuiesc sa te duci la un bijutier sa ti-l repare lantisorul rupt si dupa aia poti sa-l amanetezi sau sa-l vinzi cu buletinul tau fara nici o problema!

| Cancerigen a răspuns (pentru untu):

Daca era asa, mureau de foame casele de amanet. Iti garantez eu ca ti-l primeste si rupt + nu te acuza nimeni de furat sau sa sune la politie. Tu oricum vei avea datele lui din buletin in calculator si daca se afla ca a fost furat, ai tot ce-ti trebuie. E pierdere de timp sa-l repare, poate si de bani (depinde de om daca-ti cere ceva).

| untu a răspuns (pentru Cancerigen):

Da,aici ai mare dreptate! Cei de la casele de amanetat au si calculatoare unde se pot inregistra cu buletinul datele celor care il amaneteaza sau vand bijuteriile! Totul este inregistrat, dar in caz de furt politia poate gasi hotul cu usurinta dupa adresa! Uitasem ca mai sunt si camerele de supraveghere!