| beatryce007 a întrebat:

Am un plan de afacere (pentru un atelier de croitorie) pe care vreau sa il transform in realitate si destul buget, insa nu destul pentru plata lunara a unei chirii si a unui contabil full-time (nu inca, cel putin). Ideea e urmatoarea: pot avea o societate comerciala cu sediul gazduit de un cabinet de avocatura, un angajat cu contract de munca la domiciliu (!), iar de partea contabila ocupandu-se o firma de contabilitate? Pt angajatul (chirias) care lucreaza la domiciliu, e nevoie de acordul vecinilor sau al proprietarului? Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O afacere de inceput este precum un burete:" suge" bani cu mult inainte de a "se umfla"! Un intreprinzator bine documentat stie ca, la inceput, afacerea se face cu resurse(umane, financiare) proprii pana la momentul in care aceasta va "produce" bani --- ori tu afirmi ca bugetul disponibil nu-ti permite plata chiriei, contabilului si a angajatului! Daca tu crezi ca atelierul de croitorie va fi pe profit inca din prima luna, te inseli! --- cu atat mai mult cu cat am banuiala ca nu ai sondat cererea si oferta pietei locale pentru un asemenea serviciu.

On topic :
1. poti
2. angajatul-chirias are, preventiv, nevoie de acordul vecinilor in cazul in care va lucra cu masina de cusut in orele de liniste.In privinta proprietarului cred ca ar trebui sa-i ceara acordul tocmai pentru motivul ca respectivul spatiu i-a fost inchiriat pentru locuit, nicidecum pentru alta destinatie--- parerea mea!

| beatryce007 explică (pentru alessia5158):

Multumesc pentru raspuns, Alessia. Se pare ca esti genul de om care trage concluzii pripite. E vorba mai exact de o persoana care are deja o camera amenajata pentru croitorie (cu masini de cusut, masa etc). Stiu foarte bine ca nu va fi profit din primele luni. Pe mine ma intereseaza strict LEGAL, nu "parerea ta".

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Este necesar acordul propietarului.

| beatryce007 explică:

Inca astept raspunsuri! Ma intereseaza strict legal. Este nevoie de acordul vecinilor/ proprietarului in ACTE?