| AlcolicSmile123 a întrebat:

O societate comerciala poate da in somaj un angajat din motive de sanatate?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Poate numai in cazul in care, acea societate DEMONSTREAZA ca a facut toate diligentele pentru a-i oferi un loc de munca vacant compatibil cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii sau daca si-a indeplinit obligatia de a solicita sprijinul AJOFM in vederea redistribuirii salariatului sau, in conformitate cu prevederile art. 64 C. muncii.

"Concedierea salariatului pentru acest motiv nu este imputabilă salariatului, astfel încât acesta poate beneficia de anumite drepturi prevăzute de clauzele contractelor colective de muncă aplicabile, precum şi celelalte drepturi prevăzute de legislaţia în vigoare (de exemplu, dreptul la indemnizaţie de şomaj, dacă îndeplineşte condiţiile de stagiu prevăzute de lege)"--- vezi punctul 4 din sursa :http://jurisprudentacedo.com/......tului.html

Citeste si Art 64 sin Codul Muncii:http://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-64

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Raspunsul este pozitiv. Da.
Nu oricum, ci respectand anumite proceduri.

| Eastwood a răspuns:

Depinde de cati ani este angajat.

| AlexDFY a răspuns:

Acel angajat intra in concediu medical, daca nu isi rezolva probleme medicale la timp poate fi dat afara.Acum sunt unele probleme medicale din cauza carora nu mai poti munci, sau care se pot raspandi.Dar mai pe scurt, societatea poate da in somaj un angajat din motive de sanatate

| fabi123 a răspuns:

Un angajat, e un angajat oriunde ar lucra, deci presupun ca da.Acum depinde si de probleme, nu poti compara o raceala cu un TBC.