| Alexandra40000 a întrebat:

an nou fericit. As dori sa știu aprox cât costa sa îți deschizi un magazin alimentar?

2 răspunsuri:
| SiA31 a răspuns:

Costă ceva.
Ai nevoie de autorizații.
Partea cea mai ușoară e să găsești un nume pentru SRL-ul tău și să te duci să întocmești actele la Registrul Comerțului.
Apoi o să trebuiască să plătești taxele de funcționare și o să ai nevoie OBLIGATORIU de casă nouă de marcat, care și ea costă ceva.
Recomandarea mea e să cauți un contabil bun în jurul localității unde vrei să deschizi magazinul și să discuți cu el pe tema asta.
Vei avea nevoie de ceva bănuți aduși de acasă, pentru că trebuie să aprovizionezi magazinul din banii tăi, până vei putea vinde ceva.
Trebuie să vorbești cu contabilul despre procentul adaosului comercial pe care îl folosești și despre faptul că ai nevoie de minim un angajat, ca să plătești impozit de 1%, în loc de 3%.
Banii investiți, ar trebui să reușești să ți restitui în decurs de un an ^-^
Cele mai multe informații ți le poate da un contabil happy

| Alexandra40000 explică (pentru SiA31):

Mulțumesc