| C3R1 a întrebat:

as dori sa aflu raspunsul la intrebarea urmatoare?
Daca pe viitor vreau sa detin o firma de alimente si voi fi nevoit sa angajez un anumit personal, cum se vor imparti salarile (o ecuatie ceva... pentru calculul salariului)?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o ecuatie pentru calculul salariilor. Se porneste de la salariul minim pe economie si se negociaza salariul pentru fiecare, in functie de ce face, cat de important este pentru firma, pregatirea profesionala, functia in cadrul firmei, etc.
Daca salariatii sunt sindicalisti atunci va trebui respectat si contractul colectiv de munca aplicabil, in acesta sunt prevazuti si anumiti coeficienti pentru stabilirea salariului, raportat la salariul minim.

Bula
| Bula a răspuns:

Orice firma vrei sa deschizi, intai vei avea nevoie de un CONTABIL.
El iti va explica si va calcula toate miscarile si obligatiile banesti al firmei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu te pricepi sa faci afaceri nu i ti deschide firmă ca pierzi, dai de oameni hoti si smecheri care te vor fura daca i si dau seama ca nu te descurci la bani. Pentru a face afaceri trebuie sa ai talent sa ai in sînge cum se zice talentul de afacerist cu care unii se nasc, nu toti au acest talent.