| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

astăzi m-am înscris la ase si ca sa fiu sigura ca intru sigur la facultate m-am dus si m-am înscris si la universitatea creștina Dimitrie Cantemir. Trecând pe lângă faptul ca aceasta universitate " Dimitrie Cantemir" este atat de prost organizata, casiera o femeie rigida... am sunat aseara si mi s-a spus ca nu-mi trebuie nimic legalizat doar trase la xerox. Astăzi am avut o surpriza. M-am dus, am plătit taxa,apoi am mers sa depun dosarul. Mi s-a părut foarte dubios ca i-am dat doamnei dosarul si mi-a zis "ce-i cu asta? Stai sa-ti completezi înscrierea si dupa" what? Adica nu s-a uitat daca am toate actele nu nimic. Dupa ce am completat o grămada de foi inutile,duplicate,a ștampilat pe acolo,nici nu s-a uitat daca am completat bine si mi-a zis sa-i dau diploma de bac, dupa care mi-a zis ca mi-o oprește pentru ca nu am copie legalizata. I-am explicat foarte clar ca am sunat la ei si mi s-a spus altceva la care răspunsul dat a fost" si ce sa-ti fac acum? Ca ti-am făcut deja înscrierea, rămâne la noi " am zis Ok, daca intru la ase si retrag dorsalul de la ei. Întrebarea este: cum se retrage un dosar? Imi da diploma înapoi daca retrag? Pot sa-l retrag dupa ce vin rezultatele la ase?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Ti-ai facut-o cu mana ta! La inscrierea la concurs NU se lasa la dosar originalul diplomei de bac --- ori dai o copie simpla si functionarul care inregistreaza inscrierea va semna '"conform cu originalul", ori dai o copie legalizata a diplomei. Originalul diplomei de bac se depune in perioada de CONFIRMARI si numai daca esti admis/a pe locurile "la buget"( la ASE zilele pentru confirmari sunt :20 iulie, 23 iulie si 24 iulie intre orele 8-17). Daca esti admis/a pe locuri cu "taxa"vei confirma locul ocupat prin achitarea a 1/2 din taxa anuala de scolarizare.
Asadar, in cazul in care vei fi admis/a la ASE in regim cu taxa, nu vei avea probleme cu eliberarea diplomei de la Univ. Dimitrie Cantemir---chitanta care dovedeste plata la ASE ii va convinge ca te-au pierdut ca student!
Probleme cu eliberarea diplomei vei avea daca vei fi admisa pe locurile bugetate --- ma indoiesc c-o vei obtine cu usurinta de la universitatea concurenta!

| Jdjsnshxjxjshdhx explică:

Si nu voi mai putea sa mi recuperez diploma?

| alessia5158 a răspuns:

Am spus ca " ma indoiesc c-o vei obtine cu usurinta", nicidecum ca nu ti-o poti recupra! Deorece ei pierd un potential platitor de taxe am banuiala ca vor recurge la un tertip care sa intarzie eliberarea actului. Ai grije!----nu lasa retragerea dosarului de la Univ. Dimitrie Cantemir pana in ultima zi dedicata confirmarilor la ASE( 24 iulie).

| Jdjsnshxjxjshdhx explică:

Off... in ce rahat m-am băgat fără sa mi dau seama. Daca intru la ase imi trebuie diploma de bac?

| alessia5158 a răspuns:

Iti va trebui originalul diplomei, pana cel tarziu 24 iulie ora 17, NUMAI daca vei fi admisa la ASE pe loc bugetat. Daca vei fi admisa pe loc cu taxa confirmi locul platind 1/2 din taxa iar diploma o vei putea depune la ASE dupa perioada de confirmari.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o facultate privata de doi lei, ei asteapta banu, nu cred ca le pasa cine intra sau cum intra.
da, cand retragi dosarul iti da toate documentele

| minrest a răspuns:

Asta e o fabrica de diplome, cred ca spera sa te retina la ei prin metodele astea jegoase.

| Dalmore a răspuns:

Ai pretentii de la o facultate privata? laughing
Te duci la secretariat si spui ca vrei sa-ti retragi dosarul, iti da o foicica de completat si gata.
Nici ASE-ul nu e o lumina, sunt multe facultati ok in Romania, nu inteleg de ce va inghesuiti la fabricile de diplome cu renume de doi lei