| atssuka a întrebat:

s-a inscris cineva la Dimitrie Cantemir specializarea romana-japoneza?

7 răspunsuri:
| taviyamato a răspuns:

Eu am terminat geografie la Sibiu de la cantemir, eu zic sa te inscri la japoneza, Japonia e o tara fabuloasa, eu ca licentiat in geografie cunosc tarile, daca stii limba japoneza poti ajunge extrem de departe pentru ca sunt multinationale prezente in Romania, e un lucru extraordinar, eu zic sa te inscri pentru ca intri mai usor decat la stat si in general la privat e mai comod si sunt alte conditii, nu e presiune ca la stat, eu nu am avut posibilitati financiare, daca aveam urmam si eu facultatea de limbi la specializarea romano-japoneza in Bucuresti.

| atssuka explică (pentru taviyamato):

Buna! m-am inscris deja,astept sa vad daca am fost admisa happy tocmai de aceea m-am inscris, imi place Japonia, stilul lor de viata, limba, tot big grin

| taviyamato a răspuns (pentru atssuka):

Gandeste-te ca sunt multe firme mari, ei din asta traiesc, din multinationale, e foarte bine ca esti inscrisa acolo, oricum dupa aia poti face masterul unde vrei, pe gaijinpot gasesti posturi, poti sa iti gasesti chiar in Japonia un loc de munca, imi este ciuda ca nu am avut sansa ta, am incercat sa invat limba, vreau sa stii ca nu e usoara dar nu e foarte grea, nu e precum chineza, dar trebuie sa o tratezi cu seriozitate ca ai doar 3 ani de licenta, adica trebuie sa mergi la cursuri, la fel cum multe din firmele lor nu s-au extins pentru. ca managerii lor nu stiau engleza, la fel au si ei nevoie de oameni care sa cunoasca limba lor, voie buna big grin

| atssuka explică (pentru taviyamato):

Stiu ca este grea, in special scrisul. 4 alfabete, dar cu putina vointa sigur o sa invat happy Nu este timpul pierdut nici pentru tine big grin

| Nayuky a răspuns:

Liceul e din Timisoara? in fine..am vazut ce ai scris mai jos..cum ca ar fi grea limba.ei bine nu e asa de grea si nici scrisul lor nu e atat de greu si apropo au 3 alfabete cel putin primul va fi usor si al 2-lea insa al 3-lea e kanji si ala banuiesc ca o sa fie mai greu.Bafta..ai noroc ca la tione in judet e un profil cu limba japoneza..eu probabil ca va trebui sa ma mut din a 11-a ca sa pot urma un astfel de liceu.
Bafta^.^
Aapropo eu sunt mare fan Japonia si anime, daca vrei putem sa mai vorbim.
O zi placuta^.^

| atssuka explică (pentru Nayuky):

Buna! m-am referit la Universitatea Dimitrie Cantemir din Bucuresti, nu la liceu!happy

| Nayuky a răspuns (pentru atssuka):

Aa ok scuze