| anonim_4396 a întrebat:

am o dilema! m-am inscris la univ din Bucuresti la geografia turismului si in urma examenului am intrat la cartografie.acum m-am inscris si la dimitrie cantemir la management turistic.problema e ca la univ confirmarile si retragerile se fac in intervalul 28-30 iulie iar la dimitrie se afla rezultatele de abia pe 3 august.chestia e ca daca nu intru la dimitrie nu vreau sa-mi pierd locul de la universitate iar daca intru vreau sa ma retrag.cum as putea face asta? adica sa confirm ca vreau la universitate dar daca intru la cantemir sa ma retrag.eu am intrat la taxa si regulamentul spune ca trebuie sa platesc in jur de 500 de ron si sa depun si diploma de bac sau copia.iar la cantemir imi cere 800 ron.ar exista posibilitatea sa reduc din cheltuieli? adica daca intru la cantemir si ma retrag de la univ imi pot primii banii inapoi? sau va trebui sa platesc iar?chatterbox helpbig grin

2 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Cred ca: daca platesti si te retragi pierzi banii, nu ii mai iei inapoi. daca te te retragi si nu intrii la cantemir nu poti sa te inscrii la univ cealalata din nou. decat daca mai au perioada de inscriere pentru locuri neocupate in toamna.

| mixxjim a răspuns:

Si ce te faci la cartografie? nici nu stiam ca exista asa ceva laughing tu stii ce faci cand termini facultatea asta? cam cate posturi de oameni desenatori de harti sunt? ti-ar placea sa fii desenator de harti? de la geografia turismului la cartograf ca meserie e distanta mare. mai sunt sesiuni de admitere si in toamna la facultati, nu stiu, poate prinzi altceva, sincer as zice ca faci efectiv degeaba facultatea aia, chiar daca e la stat, ca mai e si la taxa e si mai si. pe turism poti pleca foarte usor sa lucrezi si in strainatate si nu prea le pasa alora ca ai terminat la stat sau la privat, dar la cartografie... banii nu-i poti plimba intre facultati, ca una-i de stat si alta privata, iar de dat inapoi nu ti-i dau, ca de-aia si cer avans, l-ai dat il pierzi daca nu te duci.