| Mogiojojo a întrebat:

Care e diferenta dintre o masina cumparata in rate si una cumparata in leasing? As vrea sa iau cam 10.000 de euro. As putea sa-i platesc in 3 ani. Ce imi recomandati? Cum e mai rentabil? Unde e dobanda mai mica?

Răspuns Apreciat de Editori
| ro74florin a răspuns:

La plata in rate devii propietar pe masina din prima zi(nu platesti ratele, ramai cu masina dar poti fi executat silit de banca, exemplu-propire pe salariu).
La plata in leasing esti doar utilizator al masinii pana vei achita rata reziduala a leasingului(ultima).Nu platesti ratele de leasing, pierzi masina.

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Masinile sunt identice.
In leasing masina ramane pe numele firmei de leasing, cu credit bancar va fi pe numele tau.
Dobanzile sunt relative in funtie de banca si firma de leasing dar in cele mai multe cazuri este mai avantajos creditul bancar si mai simplu.