| Lucaaragiale23 a întrebat:

Care e diferența dintre leasing și rate la o mașină nouă?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La leasing mașina nu este a ta, este a firmei de leasing și practic tu plătești chirie pe ea până rămâne a ta

La credit e mașina ta și tu trebuie doar sa plătești băncii ratele lunare.

1 răspuns:
| injvred a răspuns:

Leasingul: Plătești pentru a utiliza mașina, fără a deveni proprietar la sfârșitul contractului. Costurile lunare pot fi mai mici, iar schimbarea mașinii este mai ușoară la final.

Plata în rate: Achiziționezi mașina și plătești în rate până la deținerea completă. Costurile lunare pot fi mai mari, dar mașina devine a ta la final, fără limite de kilometraj sau uzură.