| Ry0010 a întrebat:

Ce salariu are un farmacist?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Din câte am înțeles, începi undeva de la 2.000 de lei. Depinde de vechime aici.

| Kamboj_Karuna_1975 a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Daca stii vreun amarat care munceste pe banii astia spune-i sa mai caute.S-ar putea sa ramana uimit de ce-o sa gaseasca!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde cat de bine arata.
Fiindca, in multe cazuri, salariile nicidecum nu le primesc in functie de cunostintele de specialitate.
Si asta spun din proprie experienta: multi habar n-au care medicament ce contraindicatii are sau cu care alte medicamente sunt incompatibile din punct de vedere chimic.
Deasupra, sunt cazuri cand te trateaza cu o "superioritate" injositoare, nu stiu ce medicament cu ce se poate inlocui (doar daca cauta pe calculator) etc.

Am avut astfel de experienta in apropierea mea. Am cerut niste picaturi simple de nas, care inainte se preparau pe loc, in laboratorul propriu si costau 2-3 lei.
De cand s-a renovat, s-a desfiintat laboratorul, iar tinerele tip "manechine" iti recomanda picaturi de 20-30 (!) lei, evident de import. Daca le intrebi, raspunsul este "nu mai avem laborator nici laboranti (?).
Alaturi este un mic magazin alimentar, care vinde orice ai nevoie in bucatarie. Patroana si fetele de acolo FIECARE iau salarul minim pe economie, fiindca doar atat iese din vanzarile facute. Insa sunt extrem de serviabile, ajuta clientii la orice: de la impachetare pana la explicarea marfurilor pentru necunoscatori, sau chiar recomandarea unor retete de mancare pentru cei care au nevoie.

Ma intreb, daca farmacia ar angaja astfel de personal ajutator, ar da faliment?
Sau bolnavii s-ar vindeca mai repede daca ar primi ca "bonus" macar si un zambet?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Daca bolnavii se vindeca repede si bine, farmacia da faliment. Farmaciile au nevoie de oameni bolnavi si mai ales de cacaciosi. Ma uitam cum se umplu farmaciile in perioada cu viroze cu adulti care cumpara rahaturi scumpe pentru scazut febra si dureri de git, cand exista alternative "babesti" eficient si aproape moca. Sau pur si simplu taci si inghiti vreo 2-3 zile si apoi iti trece, plus ca nu iti nenorocesti ficatul si rinichii cu porcarii chimice.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate, insa in farmacie exista atat asistente de farmacie cat si farmacisti. Farmacistii sunt sigurii care prepara medicamentele si au facut o facultate de 6 ani pentru a ajunge acolo. Ei nu ar trebui sa greseasca sau nu stie dupa atata facultate, asistentele de farmacie pot sa fie acolo si dupa ce termina o postliceala cu chiu cu vai.

Un farmacist castiga mai mult decat minimul pe economie, insa in general nu aleg sa lucreze in farmacii ci mai degraba pe alte posturi in acelasi domeniu, ori la cercetare ori ca reprezentanti ai diferitelor firme de medicamente (unde se castiga mult, mult mai bine daca stii sa (te) vinzi).

| Kamboj_Karuna_1975 a răspuns (pentru CuriousStuff):

5 ani ...nu 6!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de cat se intelege cu patronul. Nimeni nu-ti poate spune. Nu este un salariu fix ca la stat.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cate ore munceste, dar cam ca oriec vanzator calificat, intre 1500 si 2500 lei

Răspuns utilizator avertizat
| massary01 a răspuns:

Depinde ce esti dispus sa faci pentru aceasta slujba

| Kamboj_Karuna_1975 a răspuns:

Secret☻