| saresipiper a întrebat:

Cum as putea promova in online si nu numai, un ziar? Sa ii cresc brandul?
Cei de la Times new roman din ce castiga, fiind exclusiv un ziar online?

27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Adresandu-te publicului tinta, prin publicitate online, e-mail, social media etc.

| saresipiper explică (pentru Bula):

Dar in online tot ce vedem e gratuit. Din ce castiga/traiesc aceste publicatii (gen tnr, cancan, llibertatea, etc)?

| Bula a răspuns (pentru saresipiper):

Din publicitatea bagata pe pagini.
Ah, da! Nici unul din ziare nu baga toate articolele din ziarul tiparit in versiunea pe internet, daca nu esti abonatul lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui New York Times(ziar american) or The Times (ziar britanic), fiindca " times new roman" este un font de litere happy
Asadar, New York Times ca si alte publicatii foarte mari, castiga enorm din reclamele si publicitatea pe care o fac unor corporatii si firme foarte mari din America.
Asemenea ziare, chiar daca sunt doar online, sunt citite de milioane de oameni de pe glob, ceea ce permite promovarea de materiale publicitare si creste vanzarile anumitor companii, care platesc la greu, aceste reclame.

| saresipiper explică (pentru Violleta2022):

Nu, am vrut sa spun exact asta... www.timesnewroman.ro
E un ziar online, un site de glume, nu e doar un font din Word.
Multumesc pentru raspuns!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam cum scoate toata presa bani, din publicitate.
sa cresti un site online ai nevoie de SEO SEO si mult seo

| saresipiper explică (pentru suntserios):

Ce inseamna seo?

| LPCTSTR a răspuns (pentru saresipiper):

Search Engline Optimisation
https://searchengineland.com/guide/what-is-seo

| suntserios a răspuns (pentru saresipiper):

Https://searchengineland.com/guide/what-is-seo

SEO e tot ce tine de optimizarea site ului tau pentru ca putea ranka cat mai bine in motoarele de cautare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai recent TnR si-au lansat si o bere, daca nu ai observat inca...
Cum cresc brandurile de presa online? Asta ti-o pot spune lucrind fix pe felie, la un brand online care creste exploziv de vreo doi ani incoace. Cum s-a ajuns aici? Prin ani intregi de munca ONESTA. Continutul de calitate ajunge sa iti bage bani in buzunar mai devreme sau mai tirziu daca te tii serios de treaba.

| saresipiper explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e nevoie sa subliniezi cuvantul. onesta. vorbesti cu un om sarac. Nu sunt un hoț.
Pai. spune-mi cum ai scris.ce faci ca sa cresti brandul online? La ce te referi cu lucratul pe felie?
Nu cred totusi ca daca iti faci site de exemplu al ziarului si postezi ani de zile continut de calitate, peste noapte, candva, dai lovitura. Banuiesc ca sunt ceva strategii de publicitate, ceva care ajuta sa ajungi acolo si in care trebuue investiti bani. Sunt dispus si la asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru saresipiper):

Subliniez ONESTA fiindca nu ma refer la furat in sensul clasic al cuvintului. Uite-l de exemplu pe Buhnici. Omul e un papagal, orice produs i-ai pune in mina, pentru el e nemaipomenit, nemaivazut, incredibil. Doar ca de cele mai multe ori abia daca il foloseste efectiv cateva ore cit filmeaza chestia respectiva si aia e.
P.S. Banii vin din RECLAME. Plus vinzari afiliate. Cind esti luat in serios de Google, vin ai naibii de multi bani din reclame. Uite, de citit - intre timp probabil ca au crescut cifrele cam la dublu, nu stiu exact, ce stiu cert e ca in momentul in care scriu raspunsul asta sunt peste 15 articole care au generat peste 50.000 de views fiecare in ultimele doua saptamini - https://www.notebookcheck.net/Anniversary-Column-Finances.138951.0.html
P.S. Linkurile de afiliere Amazon au generat cele de mai jos de-a lungul lui 2019, deci banii cei mai seriosi vind in Google Ads si vinzarea directa de reclame.

hier die abrechnung der amazon affil links:
einnahmen: 3.270, 21 euro
share 40%: 1.308 euro
links gesamt: 600
auszahlung pro link: 2, 18 Euro

| saresipiper explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok. Poate sunt praf cu virtualul. Imi asum. Te rog mult... explica-mi mai exact, cum castigi din reclame? Adica le dai altora dreptul sa isi faca reclama la tine in ziar? Fie el pnline sau tipărit? Le faci o casuta intr-un colt unde ei isi pun o reclama?!
Si cu afiliatii e la fel ca si cu reclamele?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru saresipiper):

A, da, scuze, am omis sa iti raspund la doua chestii. Lucratul pe felie - scriu pentru site-ul de pe care am dat link mai devreme. Notebookcheck. In engleza, desigur. Nu fac nimic sa cresc brandul, a facut Google cand ne-a bagat in lista de site-uri serioase/sursa primara de continut original acum ceva vreme - cred ca prin 2019. Nu generam continut video, fiindca acesta costa mult si nu returneaza pe masura. Brandul a crescut prin seriozitatea cu care sunt facute review-urile de laptopuri. Intre timp am mai inceput sa facem hands-on-uri de periferice si alte jucarioare. Marele avantaj pentru mine de exemplu acum e ca pot scrie unui brand din aria tech si am sanse mari sa imi trimita diverse chestii pentru review pe care de obicei le pastrez dupa review pentru mine. Laptopuri nu fiindca nu am DSLR sa le fac poze cum trebuie si nici nu traiesc in Germania/Austria/SUA ca sa ajunga la mine in timp util. Review-urile de laptopuri trebuie si facute intr-un timp destul de scurt, pentru ca sa zicem ca il primim cu vreo 10 zile inainte de lansare si review-ul trebuie sa fie gata pentru publicare cit mai repede dupa momentul lansarii oficiale.
Ca sa iti faci idee unde a ajuns site-ul in momentul asta si cit isi permite sa plateasca tertii care lucreaza pentru el, afla ca bonusurile pentru un articol de stiri banal (~250 de cuvinte) urca pana la 450 EUR pentru ce face peste 100.000 views si 250 EUR pentru 40.000-100.000. Cele sub 6000 sunt platite cu 10 EUR/bucata. La review-uri e alta schema de plata, nu intru in detalii. Ideea e ca majoritatea site-urilor de tech news/reviews de afara care se respecta platesc ~5-15 EUR per stire cu variatii foarte mari in functie de numarul de vizualizari. Piata de continut in romana e jalnica si nu ma intereseaza.

| saresipiper explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cum ai reusit sa faci parte din echipa lor? Gen ai trimis cv-ul?
Sii..ai absolvit jurnalismul sau univ poli/IT?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru saresipiper):

Nu am absolvit nimic. tongue Da, i-am contactat la un moment dat. Deja avand experienta si portfoliu in domeniu. Care experienta si portfoliu au fost construite incepind cu proiecte migaloase si platite foarte prost...winking

| saresipiper explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ok, adica ai inceput sa scrii din pasiune pentru mai multe publicatii, chiar gratis, apoi ei te-au recomandat la cei din prezent?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru saresipiper):

In momentul in care scriu ceva e publicat sub numele meu de regula. Nu trebuie sa ma recomande nimeni anume. Dau link la niste articole scrise de mine, simplu. Daca vind si dreptul de prorietate intelectuala asupra articolului - deci gen tu vrei sa scriu pentru tine si sa publici sub numele tau - de regula percep cel putin dublu.

| LPCTSTR a răspuns:

Ziar?!
Times New Roman?! Asta?! https://www.timesnewroman.ro/
Siteul asta nu este un ziar, este un site pentru caterinca.

"Tehnologia 5G va fi numită în România Sistemul Arsenie Boca, să și-o dorească toți

În sfârşit, o măsură deşteaptă din partea furnizorilor români de telecomunicaţii! Sătui să le fie incendiaţi stâlpii de tot felul de hăbăuci adepţi ai teoriilor conspiraţioniste, aceştia vor rebrandui pe teritoriul României tehnologia 5G.

Noua tehnologie va fi numită de acum încolo "Sistemul Arsenie Boca", iar antenele vor purta chipul celebrului semi-sfânt de la Mănăstirea Prislop.

"Să-i văd acum pe nebuni cum le explică românilor că Arsenie Boca e cancerigen", glumeşte Decebal Popescu, instalator Sistem Arsenie Boca la o companie de telefonie.

"Şi măştile de faţă se vor vinde mult mai bine! Păi sârma din interior te ajută să-l prinzi pe Arsenie Boca, nu?", jubilează Felicia Nicolae, farmacist.

Primele telefoane cu capacitate Arsenie Boca sunt deja disponibile în magazine, mulţi internauţi susţinând că vitezele de transfer oferite de Arsenie Boca sunt de-a dreptul "divine"."

Este doar caterinca, pura fictiune.
Pana si ei spun in subsol ca este fictiune:
"Toate materialele prezente pe acest website (texte, imagini statice și filme) reprezintă opiniile autorilor lor și nu ar trebui luate în considerare de către nimeni. Acest website nu difuzează informații veridice, ci publică interpretări arbitrare ale evenimentelor, informații fictive, unele posibile iar altele de-a dreptul improbabile. De fapt, orice asemănare cu persoane reale este un adevărat compliment pentru noi. Oricine se simte lezat de conținutul editorial al acestui website este îndemnat să se împace cu situația, asta dacă nu știe de glumă."

| saresipiper explică (pentru LPCTSTR):

Da, dar e de succes, e un brand renumit. Din ce traieste? Pentru ca tot ce se scrie acolo poate fi vazut gratis

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, e un ziar de caterinca gen The Onion. Faptul ca e 100% satira nu il face sa nu fie ziar.

| LPCTSTR a răspuns (pentru saresipiper):

Reclame. Din asta traieste toata lumea pe internet.

| saresipiper explică (pentru LPCTSTR):

Te rog detaliaza. Sunt chiar pe dinafara. Cum adica reclame?

| LPCTSTR a răspuns (pentru saresipiper):

Se aplica si pe cel tiparit: faci loc pe pagina de cateva chenare cu reclame, in online, o companie iti va da bani pentru a le afisa intr-un spatiu dedicat reclame. Cu cat mai multe reclame, cu atat mai multi bani primesti, insa cu atat mai putin vei atrage publicul, trebuie sa gasesti un echilibru.
Prea putine reclame=nu faci bani, dar ai posibilitatea unui trafic mai mare.
Prea multe reclame=faci bani, dar risti scaderea traficului
Balans=faci o suma relativ ok de bani si ai un trafic care sa suporte acele reclame.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Omiti un detaliu esential - VALOAREA traficului. Uite, daca am un site despre asigurari de viata/locuinta prefer sa mi-l viziteze 150 de manageri si programatori, familisti, cu masina si casa in proprietate, decat 25.000 de vasluieni care se c*ca in fundul curtii. Acum mai multi ani am fost in pozitia sa pot compara valoarea traficului adsense cu traficul tras de un domeniu parcat - ei bine, cu un singur click din SUA am facut la un moment dat vreo 9 dolari. Cu imbecili veniti gramada pe niste linkuri spam apropos de scandalul cu minora p0rno din Motru (old story), am facut vreo 100 EUR cu peste 12.000 de clickuri. Bine, munca mea s-a rezumat la a posta cateva comentarii cu linkurile si la a ma certa singur cum ca e aici - nu e aici - practic, am facut 100 EUR in vreo 30 de minute maxim. Eeeh, nu se mai intorc vremurile de haiducie ale internetului de dinainte de 2010. . sad

| PainTech a răspuns:

Cei de la Times new roman din ce castiga, fiind exclusiv un ziar online?

Reclame. Dar câștigă destul de puțin. Au mai făcut un almanah parcă la un moment dat.

Pentru ei cred că e Mai mult un hobby decât o meserie chestia asta.