| Dreamer16 a întrebat:

Buna, TPU!

Cum se pot declara veniturile facute din freelancing?
Veniturile sunt destul de mici, dar vreau sa fie 100% legal.
Multumesc!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depui declaratia unica la anaf

| Dreamer16 explică (pentru suntserios):

Declaratia se depune lunar?

| suntserios a răspuns (pentru Dreamer16):

Nu, se depune anual pentru anul ce a trecut

| Dreamer16 explică (pentru suntserios):

Multumesc!
Daca abia de anul acesta incep activitatea, atunci anul viitor va trebui sa depun acea declaratie.
Daca nu depun nimic pana atunci, nu va fi nicio problema?

| suntserios a răspuns (pentru Dreamer16):

Pai nu ai ce sa depui. Anul asta se depunde doar pentru anii trecuti

| GabiDumitrescu a răspuns:

Chiar te maninca? Poti declara pe persoana fizica, fara sa te complici cu PFA - care oricum nu e recomandat, daca vrei sa faci ceva, fa SRL.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general se face PFA pentru asa ceva. Si se impoziteaza fie la norma (ti se impune o norma si platesti o taxa fixa pentru norma respectiva) fie la venit (în funcție de cat produci, platesti impozit la activitatea pe care o ai). Tu alegi daca vrei impozit la norma sau la venit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La anaf pe spv