| anonimultragemadeboschet a întrebat:

Imi pot declara veniturile la stat ca persoana fizica fara pfa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca nu esti salariat si obtii venituri din activitati independente sau alte activitati.
Daca esti salariat nu trebuie sa declari venitul din salariu, le declara angajatorul si acesta face retinerile pentru CAS, CASS si impozitul pe salariu si le vireaza la stat.

| Hyperion7 a răspuns:

Da,prin completarea declarației 212.De exemplu când vinzi ceva pe olx, asta nu înseamnă că ești automat persoana fizica autorizata, ci ai vândut pur și simplu un bun.
Legat de asta,daca o faci frecvent, va trebui sa devii PFA.