| antoniaidk a întrebat:

Buna TPU. Dacă am vrut sa închiriez intr-un salon un spațiu iar între timp m-am răzgândit deoarece nu rezonam cu doamna și ma aborda cu superioritate, m-am hotărât sa renunț, i-am dat garanția dar nu am semnat nimic și nu mi-am început activitatea.Mi-am amenajat totul dar când sa oficializez totul am zis ca nu e o idee buna.M-am gândit ca nu se întâmpla nimic dacă nu rezonam, dar am realizat ca mi-ar face viața amara.
In fine, doamna nu vrea sa mai îmi dea garanția, am ținut spațiul ocupat 2saptamani, iar spațiul era de aproape un an pe olx. Ce sa fac? E vina mea sau ar trebui sa îmi dea garanția inapoi?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia legatura cu un avocat care stie legea, aici nu stim si astepti degeaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai un Contract scris clar si semnat de voi doua, cu mentiunea sa primesti garantia inapoi, chiar si daca te razgandesti, atunci nu ai ce sa recuperezi, ramanand la latitudinea ei daca vrea sa-ti dea banii inapoi sau nu.

| anonim3248 a răspuns:

Garanția poate fi folosită de ea ca să aducă spațiul comercial la starea care era înainte să faci tu modificările.

| anonim3248 a răspuns:

Dacă ai dat doar garanția fără 1 lună de chirie e în avantajul tău că ai pierdut doar banii ăștia.

| nevermind1234 a răspuns:

Din punct de vedere legal nu te pot sfătui. Dar dacă ai ținut spațiul ocupat, indiferent ca nu avea pe altcineva interesat, se consideră ca ai folosit o proprietate privata si moral este sa plătești ceva. acum poate garanția depășește prețul pe doua săptămâni, e altceva.