| SaintOcea a întrebat:

Dacă vreau să-mi creez o religie, unde mă duc s-o oficializez?
Aşa de curiozitate.

Răspuns Câştigător
| gigel68 a răspuns:

Http://totb.ro/? pe=17235
daca ai de gand sa creezi ceva de genu`, ai putea pune ca obiect vestimentar cagula, iar in timpul slujbelor si rugaciunilor sa se poata trage iar ba.
iar daca tot o faci, pentru pont, vreau sa ma numesti preinalt arhiepiscop.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pai de ce sa creezi una, nu sunt destule?

| MMihai a răspuns:

Ca să faci o religie trebuie să cunoști ce s-a scris în lume despre diverse religii.
Trebuie să știi matematică, fizică, chimie, biologie, cel puțin o limbă străină.
De fapt tu vrei să faci o religie sau o filozofie religioasă?
Filozofia religioasă este o treabă, iar religia înseamnă Filozofia religioasă+ povești, obiceiuri, tâmpenie cât cuprinde --umblă în 4 labe în jurul bisericii --, modul cum trebuie să slujească, etc.
Trebuie să urmezi o facultate tare: matematică, fizică, medicină, calculatoare etc. și o porcărie de cursuri de la o facultate de teologie, sau chiar o teologie, ca să știi cum să îți combați adversarii.
Nu este așa ușor, dacă vrei să faci ceva serios.
Îți vând eu o filozofie religioasă, gata făcută, câți bani îmi dai pe ea?

| MMihai a răspuns:

SaintOcea
Astazi, 9:41 am
salut
Mă Domnul Papagal, crezi că nu-mi citesc răspunsurie primite?
Citeşte naibii la întrebarea mea, vezi că ţi-am răspuns.
Da tu eşti...neatent.
Şi nu vreau să cumpăr o religie, nu-ţi trebuie multă minte să înrobeşti prostia omenească.
Mihai dă-ţi două şalupe după cap.
Se scrie filoSofie.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Filozofie
http://dexonline.ro/definitie/filozofie
http://referat.clopotel.ro/referate-Filozofie-15.html
http://www.humanitas.ro/search/node/filozofie
http://www.taoismonline.org/
Taoism - Filozofie şi practică
http://www.referatele.com/referate/filozofie/online1/filozofie1.php
Aristotel si filozofia lui Aristotel
Filosofia evului mediu
Referate filozofie
Deci pe aceiași pagină de site scriu și filozofie și filosofie
http://www.unibuc.ro/facultati/filozofie/
Facultatea de Filosofie este facultatea fondatoare a Universităţii din Bucureşti.
Misiunea Facultăţii de Filosofie este de a contribui în mod fundamental la dezvoltarea creaţiei filosofice şi a culturii naţionale. Această misiunea este, deopotrivă, una culturală, ştiinţifică şi formativă. În realizarea acestei misiuni, profesionalismul reprezintă valoarea cardinală. Facultatea de Filosofie îşi propune să formeze adevăraţi profesionişti în domeniile în care pregăteşte studenţi, considerând că numai în modul acesta filosofia poate să joace rolul care îi este destinat într-o cultură sau într-o epocă. Profesorii, studenţii şi absolvenţii Facultăţii de Filosofie trebuie să manifeste o înaltă responsabilitate civică proprie societăţii deschise, în spiritul valorilor perene ale culturii naţionale şi universale.
Numele site-ului este scris cu Z, și în interior este scris cu s
http://tonysss.wordpress.com/2007/12/11/filozofia-marxismului/
http://www.librarie.net/......du-Florian
Deci absolvenții de litere idioți, cretini și labagii de la Academie au modificat scrierea cuvântului Filozofie, în favoarea unei variante etimologice aberante Filosofie, fără să anunțe asta în mass-media.
În anul 3 de facultate am învățat Filozofie, mai precis Filozofie Marxistă.

Dacă vrei să vezi un Papagal Adevărat, teribil de îngâmfat, dar cam prost, fă rost de un obiect numit oglindă.

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Lasă creatul religiilor, mai bine te rogi sa se îndrepte asta.Religie nouă, aceeași oameni, aceleași problemehee hee sună cunoscut?

| Danutza27 a răspuns:

Pai stai ma ca am inteles ca tu ai fost tractorist si esti obisnuit sa o iei pe aratura si sa mergi pe miriste.Eu stiu ca sunt 3 religii revelate. Poate ai schimbat schema de tratament si ai avut cine stie ce revelatie.Eu zic sa depui o adeziune pe aici pe TPU mai dai sfoara-n tara pe la satanfamily si pune-ti de o chestie. Apoi cumperi o roaba de dovleci, ca de trebuie sa aveti obiecte de cult.Va imbracati ca pieile rosii cauti un film vechi pentru vestimentatie, Musai tu ca profet trebuie sa ai 3 pene legate in par si belciug in nas( te rezolva bunicul meu sa nu dai bani). Apoi cu dovlecii de git, faceti aerobic pe muzica de manele. Trebuie si o carte de rugaciuni, Aici e simplu stringi ce au postat cei de pe TPU si gata invataturile lui SaintOcea.O sa ai invataturi mai ceva ca 10 maestri neluminati.O sa crape bivolaru de necaz ca ii fug adeptii la tine.

| francesca89 a răspuns:

La Ema

| 19marian60 a răspuns:

De moment nu esti pregatit. Daca erai pregatit o faceai fara sa ne intrebi pe noi.Reducand putin:
OSIM nu omologheaza Religii!
NIMENI nu omologheaza religii!
Una din ultimele "religii aparute esteBAHAI, iar intemeetorul a murit in conditii nu tocmai placute.Ti-ai asuma riscul?
daca ceillati te-ar considera IMPOSTOR si nu MESIA?
Daca crezi ca te tin baierileda-i bataie (cand iesi pe piata sau la bursa anunta-ma., Voi fi bucuros sa-ti fiu martor sau confesor...mama ce raiting voi avea, mai bun ca pe TPU)bacea cu tine!

| gigel68 a răspuns:

@19marian60, o religie infiintata dupa Bahá'í este pastafarianismul (infiintata in 2005) http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster

| Bezea a răspuns:

Daca esti fata la mine daca esti baiat la cine vrei tu numai la mine nu.

| Alexandrumar1 a răspuns:

ce religie Hipotermie emoneasca presuraat cu baptism pur?rolling on the floornu-ti recomand, ar trebui sa practici religia ta!

| freeze90 a răspuns:

Nu cred ca poti sa creezi o religie.

| Lightose a răspuns:

Nu poti sa creezi o religie!

| Inchizitorul a răspuns:

Nu-I greu trebuie s aduni alti20 de pe ca tine si sa vezi ce religie iasa.