| Iusty15 a întrebat:

doresc ca dupa terminarea studiilor sa incep o afacere in stil franciza, cine imi poate spune mai detaliat cum sau in ce domeniu as putea investi pentru inceput? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| CatalinaMA a răspuns:

Din ce am retinut de la scoala, la ore(sunt pe profil econimic) franciza este operatiunea care imbraca forma unui contract prin care o persoana numita francizor ii acorda unei alte persoane, numita beneficiar sau francizat, dreptul de exploatare a unui ansamblu de drepturi de proprietate industriala sau intelectuala, in scopul de productie sau de comercializare a anumitor tipuri de produse si//sau de servicii. Obtinerea unei francize implica plata unei taxe de intrare in sistem precum si a unor redevente anuale, de regulă sub forma unui procent din cifra de afaceri.
Toate choscurile acelea cu covrigi, patiseiile acelea micute, shaormeriile, pana si Mcdonald's si Kfc au la baza francizele

sper ca te-am ajutat. funda?