| Pioi a întrebat:

Buna, ma numesc Iuliana si am 13 ani, locuiesc cu tata de ceva timp, 4 ani mai exact, si tot timpul tipa la mine ca nu fac curat, mancare si ca stau prea mult pe net. Am ajuns sa imi doresc sa plec cat mai repede la liceu, tin sa precizez ca ai mei sunt divortati si ca vorbesc cu mama.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai spus daca tipă degeaba. Posibil sa aiba dreptate.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Si ce ai vrea sa facem noi?

| T0T a răspuns:

Așa și e bine că stai prea mult pe internet, că ești leneșă și că nu ești responsabilă?

| Lioana a răspuns:

De ce ai ales sa stai cu tata si nu cu mama? De barbati trebuie sa ai grija, sa le gatesti, sa le speli... Asta e. Daca nu exista o mama in casa trebuie sa faci tu treburile casei.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| GabyT10 a răspuns:

Tatal tau greseste putin (dar in acelasi timp il inteleg),doreste ca tu sa fi in locul mamei tale, sa preiei din responsabilitatile pe care ea le avea. Tatal tau trebuie sa inteleaga ca nu le poti face pe toate, totusi esti copil, ai nevoie de timp sa inveti, sa te joci/sa te relaxezi.Ca sa nu mai tipe la tine,fa si tu cate putin din fiecare, gandeste-te ca are si el nevoie de putin ajutor in casa(nu stiu daca isi permite sa angajeze o menajera/bucatareasa). Daca faci putina mancare, curatenie, speli un vas, iti va prinde bine pe viitor.Nu-mi place ca un copil sa faca aceste treburi casnice (zilnic),dar daca situatia este grea (el are un loc de munca si nu are timp),trebuie sa-l ajuti, sa-l intelegi. Sfatul meu este sa stai de vorba cu el, sa-i spui ca faci putin din fiecare, cat poti si tu, sigur te v-a intelege happy.

| gabriielaaa a răspuns:

Nu stiu exact ce să îți spun e bine să îți ajuti paritele mai ales dacă e singur si nu poate face totul singur. Pentru un tată cred că e mai greu si nu prea stie cum să se poarte cu tine. Vorbeste cu mama ta poate vorbeste ea cu el să fie mai indulgent.

| elcosmin a răspuns:

Fiecare om se manifesta in feluri diferite. Poate tatal tau este nefericit sau nemultumit de situatia lui. Stiu ca si tie iti este greu, dar trebuie sa incercati sa impartiti atributiile casei la 2. Cat despre tipat, incearca sa-i faci pe plac, zambeste-i, vorbeste-i frumos, aceste gesturi iti vor aduce succes si in viata de zi cu zi. Trebuie sa gasesti un echilibru intre voi doi, sa te impaci si pe tine, cat si pe el.