| amoraeliza a întrebat:

eu vreau sa ajung avocata si le-am promis parintilor mei ca o sa-mi indeplinesc visul! ce ar trebui sa stiu? ce limbi? si daca puteti imi puteti spune niste reguli? funda! multumesc TPU!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca esti in gimnaziu sau la inceputul liceului.
Ca sa ajungi avocat trebuie sa termini liceul cu diploma de bacalaureat, sa reusesti la admiterea la o facultate de drept, faci 4 ani de facultate, reusesti la examenul de licenta, apoi la cel de intrare in barou, faci apoi 2 ani de stagiatura si reusesti la examenul de definitivat.
Este bine sa stii o limba de circulatie internationala, gen engleza, franceza, etc.

| amoraeliza explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc o sa mai astept raspunsuridar cred ca o sa ai funda de la mine! multumesc mult