| xPlasm a întrebat:

imi doresc sa fiu avocat. As vrea sa stiu la ce liceu si la ce facultate ar trebui sa intru. Ma refer strict pe profil. Daca ma avantajeaza cu ceva, ce as putea sa studiez extra inainte de clasa a 9-a?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa faci liceul pe un profil de filologie sau stiinte sociale si apoi trebuie sa faci o facultate de drept. Restul pasilor ii vei invata pe parcurs.
N-are nici un rost sa inveti la materii de drept din cl. a IX-a.

2 răspunsuri:
| Crina141 a răspuns:

Liceul pe profil uman, filologie as recomanda pentru că trebuie să știi limbi noi dar nu neapărat. Facultatea de drept.
Nu ți.as recomanda sa devii avocat pentru că dacă spui cuiva ..sunt avocat., acea persoana se gândește la.aa si tu esti un hot, prădător, etc. Dar merge și pe profil de științe sociale.
Poți să te informezi și de pe internet că sunt multe site-uri unde îți explică mai bine.

| xPlasm explică (pentru Crina141):

Nu ma complic cu parerea oamenilor care inainte sa dea drumul la gura nu dau drumul la creier. Plus ca daca sunt avocat am dreptul sa fac orice care tine de slujba mea. nu e ca si cum oamenii sunt obligati sa vina la mine. Mersi de raspuns big grin