| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Imi poate explica cineva cum sta treaba cu taxele pentru ca imi este foarte greu sa pricep. Deci daca ai un fel de business online dar nu genul ala de afacere inregistrata la anaf (o sa dau acum doar un exemplu care mi-a venit in minte) sa zicem sa faci lucruri si le vinzi internaltional pe etsy sau te ocupi de e-commerce si marketing pe social media si lunar faci mult mai multi bani decat ar castiga cineva lunar de la un loc de munca obisnuit (gen 10 mii de euro lunar (e doar un exemplu) si deci nu cateva sute de lei care ar putea fi trecute cu vederea fara sa platesti taxa). Cum iti poti plati taxele in aceasta situatie? Presupun ca trebuie sa te duci la anaf si sa explici ca banii pe care ii faci provin din activitati independente online si iti va da o declaratie sau ceva ca sa o completezi SAU va trebui sa iti inregistrezi cumva activitatile online ca business pe acte si sa completezi o cerere PFA pentru a plati taxele? Ah si inca ceva, taxele in acest caz se platesc doar o data pe an sau lunar?
Sper sa intelegeti intrebarea pe care am pus-o si sper sa fie cineva care sa ma lamureasca. Incerc sa invat cum sta treaba cu taxele.

14 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

E bine ce ai zis. Ceva ceva cunosti tu despre cum se declara veniturile. Iti inteleg si nedumerirea ca acolo la anaf e multe probleme. Ce poti sa faci tu este sa iti iei ora la un consultant fiscal, poate sa fie si o contabila mai smechera sau cunoscatoare si sa iti explice "ce formular" trebuie sa completezi. In functie de cat declari ca ai castigat impozitul din cate imi aduc aminte este de 3%.

| sofiaaaa001 explică (pentru dinaprilie):

Mersihappy voi cauta un contabil sau macar cineva priceput, poate un student care sa imi explice mai bine cum stau lucrurile. in plus, taxele si impozitele sunt 2 lucruri diferite, nu? iar 3% din castiguri trebuie sa platesti indiferent de cat castigi, asa-i? dar tot nu am inteles daca atat declaratia cat si taxele trebuie sa fie completate si platite anual sau lunar?

| dinaprilie a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Mm..student mai putin ti-as recomanda. Mai bun este cineva ancorat in "sistem" si cu lectiile la zi. Da, taxe tindem sa spunem la ce avem de platit daca detinem o masina un teren etc..impozit la bani tindem sa ne referim. Da, exista o cota fixa de platit din suma castigata. Daca ai fi avut firma ti-ai fi putut "deduce" cheltuielile prin formula venituri minus cheltuilei egal suma castigata si platesti un procent din ce suma castigata. Referitor la plata lunara sau anuala nu am cunostinte exacte. Stiu cum e la firme de exemplu. Mergi pe mana unui jurist bun si vei sti exact. Btw, ce confectionezi, vinzi?

| sofiaaaa001 explică (pentru dinaprilie):

Inteleg. voi cauta sa vad cine este valabil sa imi explice cateva notiuni de acest fel pe net. plus legat de ce mi-ai zis, eu nu am un srl sau ceva afacere inregistrata. Si nu, etsy a fost doar un exemplu care mi-a venit pe moment, insa curand imi voi face un cont bancar ca sa incep sa ma ocup de e-commerce, marketing si management online si dropshipping.

| dinaprilie a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Cool!

| sofiaaaa001 explică (pentru dinaprilie):

Yup! cel mai important lucru pe care a mai ramas sa il aflu este daca impozitele se platesc sau nu lunar, pentru ca intr-o parte am inteles ca taxele si impozitele se platesc lunar, in alta parte ca se platesc impozitele ca pfa doar o data pe an, si daca se plateste 3% pe luna sau anualhappy am auzit o data ca se platea in jur de 10 la suta nu mai tin minte si ma am fost socata ca atat de multi bani trebuie platiti la anaf, aproape ca mai ramai si tu cu ceva, dar poate ca atat trebuie cei pfa sa plateasca, nu sunt inca sigura

| dinaprilie a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Mda..nici eu nu stiu exact la pfa. Asa am avut srl si ce am mai auzit la coada la anaf la contabila...

| sofiaaaa001 explică (pentru dinaprilie):

Inteleg. e okay multumesc oricum, voi continua sa caut sa vad cum sta pana la urma treaba cu impozitele asteahappy
o seara buna!

| doctorandus a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Deci nu cunosti conceptele de baza si vrei sa te apuci de facut afaceri pe plan international...

| doctorandus a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Si sa stii un lucru: aia care recruteaza dropshipperi fac avere, nu dropshipperii insisi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sofiaaaa001):

10% socant? Eheee, sa fii tu sanatoasa. 10% ar fi bine... happy

| nicunicu3 a răspuns:

Te ajuta Valentin Barbulescu pe Instagram https://www.youtube.com/channel/UC-Q86Mc9_3ait-V6J25DtLA
Funda?

| sofiaaaa001 explică (pentru nicunicu3):

Multumesc dar am observat ca el mai mult vorbeste de afaceri in sine si cum sa creezi oferte si alte chestii privind marketingul, si nu despre cum sa platesti taxelehappy

| nicunicu3 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Tu pune-i o intrebare si vezi, nu pierzi nimic daca intrebi.Dai ad pe TPU?