| asassinul a întrebat:

Imi poate spune cineva va rog, daca se poate scoate bani din banca fara buletin sau dovada ca locuiesti la o anumita adresa? banca(Raiffaisen)

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Fara CI in original nu poti face nicio operatiune la ghiseul bancii, nici macar nu poti depune bani in conturile personale sau ale altor persoane.

| asassinul explică (pentru andreia67):

Asa stiam si eu, dar se pare ca se poate scoate si fara sa locuiesti la adresa care o oferi.Tot primesc de ani de zile, hartii de la raiffaisen cu un credit de 530 mii lei pe adresa mea, dar pe numele de Fuhrman Michael.Cand am sunat la cei cu recuperari credite, au spus ca daca acea persoana are cetatenie romana, se poate.Si poate domnul respectiv a ales sa primeasca toate aceste scrisori de neplata pe adresa mea.Pai cum se poate asa ceva.Scot credit de la banca si le spun sa trimita toate scrisoriile pe o adresa care imi vine mie in minte...

| Lioana a răspuns (pentru asassinul):

Ignora acele hartii! Nu-ti sunt adresate. Poate ca persoana a locuit candva la acea adresa iar banca n-a actualizat datele. Oricum nu te afecteaza.

| andreia67 a răspuns (pentru asassinul):

Nu e obligatoriu ca adresa din buletin sa fie adresa la care locuiesti efectiv. La banca iti poti seta o adresa de corespondenta. Stii istoricul adresei tale? In orice caz ii poti notifica sa nu mai trimita corespondenta ca persoana respectiva nu mai poate fi gasita la adresa respectiva.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pot scoate bani fara buletin, cu cardul, daca stii codul PIN. In acest caz se pot scoate banii pana la limita minima al sumei existente in cont (la cartela de debit) sau pana la limita maxima permisa (in cazul cardurilor de credit).

Alte operatii, cum sunt luarea unui credit, dispuneri asupra contului etc. toate necesita legitimarea titularului contului sau al persoanei indreptatite de titular.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, fa act de identitate nu poti face nicio operatiune asupra conturilor tale la ghiseul bancii

| Lioana a răspuns:

Doar cu Cartea de Identitate se poate face orice operatiune la banca. Nu trebuie sa dovedesti ca locuiesti la o anumita adresa (asta nu conteaza). Conteaza CNP-ul. Nu poti scoate banii unei persoane care locuieste la aceeasi adresa cu tine. Doar banii tai ii poti scoate, sau ai celor care ti-au facut imputernicire pentru contul lor.

| Ara997 a răspuns:

Nici musca nu zboara fara buletin!