| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
M am plictisit și mai e o luna jumate pana la începutul școlii am 14 ani și as vrea sa-mi iau un "job"
part time, am acordul părinților, știți unde as putea sa găsesc pe cineva interesat sau sa ma "angajez" undeva?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La 14 ani nu te poti angaja legal nicaieri, iar la negru se dau amenzi mari, asa ca ai rabdare sa faci 18 ani, pana atunci ai de invatat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicăieri. E ilegal sa muncești la 14 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Caută ceva la Mall. Pune câteva întrebări fetelor care lucrează pe acolo, sunt sigur că vreuna te va îndruma bine

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

La 14 ani nici la promoții nu te primește. Lăsați copilul să învețe.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ar fi ilegal sa o angajeze cineva la varta aia mai ales la mall.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nici o rușine în a căuta de muncă de la 14 ani.
La 13 ani am lucat pe mai nimic și mergem și la școală.
Lăsați copii și oamenii să-și aleagă singuri viața,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te trimit cumva părinții la muncă? Fă liceul, fă facultatea, iar apoi angajează-te undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune mâna și învață o limbă străină!

| Smmo a răspuns:

Cu scoala stai bine? Pentru EN stii tot? Daca da, invata altceva. Ori o limba straina, ori ceva ce tine de casa - bucatarit, reparatii, ori cauta-ti vreun hobby care te-ar atrage.
Esti intr-un moment al vietii cand mai poti profita cateva luni sa faci ce vrei si sa te recreezi, de la liceu incolo nu va mai fi asa.

| AlexandruSC a răspuns:

Sa nu faci greșeala să te angajezi așa tânăr, ai tot timpul din lume, urmează o școală, învață o limbă străină, fă-ți o calificare, abia atunci angajează te

| anonim_4396 explică (pentru AlexandruSC):

Bravo! O persoană cu capul pe umeri!

| AlexandruSC a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult