| Cld_Andreea_1998 a întrebat:

Ma ajuta si pe mine cineva vreau si eu sami strang bani pentru un telefon yinand cont ca am 11 ani mama mi-a zis ca imi va cumpara telefon pe 3 iunie de ziua mea de nastere cand fac 12 ani dar nu vreau sa astept pana atuncia.
Propunerea mea este sa imi dati sfaturi cum sa-i strang (matusa mamei sta langa noi si baiatul ei care sta la Galati cand vine in fiecare wekend imi da cate 10 lei, depinde ca de paSTI MI-A DAT 50 DE LEI dar eu nu vreau sa ii zic mamei ca imi da bani dar sora mea ii zice si nu am cum sa mii economisesc deoarece sora mea mii ea din pusculita si nu mai stiu unde sa ii pun si cum sa o fac sa taca ma ajuta si pe mine cineva?)
Dau funda+Vot

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

La cumpararea unui cadou nu participa si cel vizat/aflat in cauza. Sunt convins ca iti va cumpara telefonul dorit/visat deoarece ti-ai exprimat optiunea. Cat despre modul in care ai putea sa-ti "securizezi" economiile tu esti cea care cunoaste ascunzisurile posibile dintr-o casa. Este logic ca sora ta sa atenteze la banii din pusculita deoarece aceia sunt cum s-ar spune "la vedere". Pe langa pusculita foloseste inca un loc secret fara stirea ei.Succes.

| 369852147 a răspuns:

La vârsta ta, unii copii nu au bani nici măcar pentru o prăjiturã. Dacă mama ta ți-a promis că îți va cumpăra ai răbdare, nu mai e mult.batting eyelashes

| Cld_Andreea_1998 explică (pentru 369852147):

Multumesc dar nu mai am rabdare

| Vivixoana a răspuns:

Am si eu aceeasi problema cu fratele meu și fac in felul asta: iau banii si ii pun intr-o cutiuta cu incuietoare care are o gaura pe un bagi banii si nu-i mai iei decat cu cheia. De asta am si jurnal cu incuietoare si cutiuta dinaceea. Cutia aia am luat-o de la Jumbo. Succes