| Mogiojojo a întrebat:

Mi-a venit o idee de mini afacere. As vrea sa cumpar o garsoniera in orasul meu. Nu am banii necesari pretul mediu fiind de 35.000 de euro. As vrea sa fac un credit pe mai multi ani iar garsoniera sa o inchiriez pe termen lung. Pretul mediu de inchiriere e undeva la 300 de euro pe luna. M-am gandit ca in felul asta garsoniera se plateste singura din banii de chirie si mai raman si eu cu niste banuti. Daca merge bine cu prima mai pot cumpara una. Ce spuneti? E o idee buna? Riscurile sunt chiar asa mari? Am 19 ani.

75 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ideea e foarte buna, trebuie sa îți iei doar o marj are siguranță: sa poți suporta rata din veniturile tale, pentru cazul in care o luna-doua ramai fara chiriaș. Se poate întâmpla...

| Mogiojojo explică (pentru regis):

Multumesc pentru incurajare. M-am gandit la asta: ar trebui cam tot timpul sa am in cont un minim de aproximativ 2.500 de lei ( o suma destul de mica).

Bula
| Bula a răspuns:

Ai calculat, cat trebuie sa platesti lunar ratele + dobanzile + comisioanele?
Langa aceste obligatii lunare, mai trebuie sa faci declaratie de venit la fisc, unde va trebui sa platesti impozit + CAS pentru sumele primite ca chirie (cca 45%).
Ma indoiesc ca sumele de 300 euro lunar ar fi suficiente sa achiti obligatiile atat spre creditor, cat si spre fisc.
Nu-ti vor mai ramane "niste banuti" in buzunar, ci va trebui sa mai completezi cu bani adusi de acasa.

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

Da tu ai impresia absolut stupida ca eu o sa declar ceva la fisc ca sa-mi ia statul banii? Te-ai gandit prost.

| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

Atitudinea ta de 19 ani e aici. E tare si teapana. Daca nu aveai chef de sfaturi ca tu le stii pe toate nu mai intreba.

| Bula a răspuns (pentru Mogiojojo):

Iar tu gandesti si mai stupid: banca raporteaza orice tranzactie fiscului, deci repede te vor putea agata prin "sita". tongue

Pe vestitul mafiot Al Capone nu l-au putut inchide pentru zecile de omoruri comandate si executate de el, dar fiscul a reusit sa-l inchida.

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

Alo. eu nu vorbesc de impozit pe imobil. Ala bineinteles ca trebuie platit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Impresia aia nu e stupida, e normal si de bun-simt! Cum poti sa pretinzi statului sa te trateze corect cand tu esti un hot? Faci frumos contract cu chiriasul, legal, fiecare are obligatii si drepturi, cum e normal. P.S. Eu nu sunt printre aia care nu iti zic ca nu poti sa faci asta, ti-am dat si sfatul cu AirBNB care poate rezulta in venituri bine-mersi peste aia 200 EUR pe care ii poti cere pe o garsoniera "la negru" intr-o zona pe la naiba in praznic. Dar tu vad ca esti ca aia de pe la mare care vor vara sa inchirieze apartamentele cu 1000 RON pe noapte desi in extra-sezon cred ca nu iti da nimeni nici 150 EUR pe luna la un apartament din Eforie, de exemplu.

| Bula a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu vorbesc de impozitul pe chirie.
Fiscul isi va da seama repede ce faci, daca platesti lunar ratele pentru creditor.

Bancile si fiscul au grija de tine, sa nu devii miliardar fara voia lor. tongue

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

De unde stie fiscul ca eu am oameni in chirie? Pai nu stie...

| Bula a răspuns (pentru Mogiojojo):

Stie daca ai venit nedeclarat + rate platite lunar.
Daca nu ai alt venit care sa justifica acele sume, atunci trebuie sa se gandeasca muuuuult. big grin

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

Pai imi declar salariul. dăă

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Depunde declaratia unica si nu plateste impozit + CAS, ci doar impozitul de 10%.

Bula
| Bula a răspuns:

O asemenea "afacere" este buna pentru banca si pentru finante. Pentru un credit de 30 ani tu platesti bancii inapoi de cca 3 ori suma imprumutata (dobanzi + comisioane), dar platesti si finantelor.

Afacere poti face doar daca ai deja un imobil, pe care il dai in chirie. In acel caz, banii ce le-ai da bancii produc tie, iar in 6-8 ani poti avea alte 3 imobile noi (cumparate din acei bani pe care nu le dai bancii ca dobanzi si comisioane). In acel caz nu ai nici riscul sa-ti pierzi imobilul daca nu poti plati ratele la banca.

| Simpatic a răspuns:

Afaceri de astea cu nici nu am banii dar ma gandesc sa fac bani sunt la fel de bune precum afacerile pe care le face Giani si Celentano in Las Fierbinti...
Mai ce este in mana nu-i minciuna.
Cand inchiriezi faci contract si platesti la Fisc taxe si impozit.
Nu e asa de usor sa traiesti din chirie precum pare.
Aici nu vorbim de cei care au dat tunuri, au cumparat imobile cu zecile si acum traiesc din chirii.
Cea mai buna afacere pentru tine la 19 ani este sa iti gasesti un job bine platit, nu te vor mai interesa combinatii apoi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta mai bine ti ai cauta servici ca fara un loc de munca stabil nici o banca nu i ti va da nimic, o sa fi refuzat, ca sa poti lua un credit trebuie sa ai minimum 6 luni vechime la un loc de muncă, si atunci banca te va imprumuta, dar daca te imprumuti la banca si te vor da afara de la serrviciu cu ce mai plătesti ratele? Banca i ti va lua casa, ea (banca) nu te va lăsa sa înstrainezi propietatea pana la achitarea sumei, practic casa va fi a bancii nu a ta, si nu o vei putea vinde sau închiria, deci afacerea pe care vrei tu sa o faci este un mare rahat, nu este o idee bună, idee buna este sa i ti cauti un loc de muncă asta da idee, nu sa vii cu aberatii si cu vise ca faci ca dregi, nu vei face nimic, vei pierde tot te vei indatora la banci si ăia daca nu ai de unde sa platesti rata te baga in puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Investitia e buna daca presupunem ca tu ai deja casa ta asigurata. Sa nu te trezesti peste 5 ani ca vrei sa iti iei casa si nu mai poti face un al doilea credit

| Mogiojojo explică (pentru suntserios):

Si cine ti-a zis ca nu poti face al doilea credit?

| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

De ce ai impresia ca banca iti da credite pe banca rulanta?

| Mogiojojo explică (pentru suntserios):

Pentru ca cunosc persoane cu mai multe credite. Vorbim sa nu adormim?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de oraș și de trendul imobiliar în acel oraș.
Când Roșia Montană era în vogă, prețurile la chirii crescuseră în Alba Iulia, când povestea a căzut, afacerile imobilare al fel.
Sunt perioade de boom imobiliar și perioade de recesie, de criză.
Amortizarea nu se face în ritmul dorit de tine. Mai ai de reparat locuința, de renovat din când în când, sunt cheltuieli neluate în calcul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te breh cu SF-urile! Ce garsoniera e aia la 35k? Si pretul de inchiriere MEDIU pe care il mentionezi tu e absolut scandalos. Discutam cumva de Cluj?

| Frank51 a răspuns:

Imobiliarele sunt singurele investitii care au fost si sunt profitabile, asta daca ai niste bani la inceput cu care incepi, macar un 50.000.

| minrest a răspuns:

Afacerea ar merge, chiar daca nu cred ca poti sa obtii 300 euro, cred ca poti obtine 150 euro. Faci credit Prima Casa, forma la care s-a ajuns acum, din chirie platesti o mare parte din rata, si cand termini creditul ai o garsoniera, este totusi ceva. Vezi ca iti trebuie bani de avans.

| Mogiojojo explică (pentru minrest):

Da nu prea inteleg ce avantaje ai la creditul prima casa. Din ce am vazut nu prea sunt...

| minrest a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ia creditul cel mai bun, cel mai ieftin de pe piata. Baiatul meu a cumparat prin Prima Casa; era avansul nu prea mare, esalonarea pe termen lung, 30 de ani, si dobanda mica. Daca e pe termen lung, e apropiata rata de chiria pe care o iei.

| Mogiojojo explică (pentru minrest):

E cam mult 30 de ani laughing voiam pe maxim 10

| minrest a răspuns (pentru Mogiojojo):

Poti sa faci pe 10 ani (nu neaparat prin Prima Casa), dar nu mai platesti o mare parte din rata din chirie. Daca tu cauti mecanisme automate de facut bani, fara investitii mari, fara munca, fara riscuri si cu rezultate rapide, sa stii ca nu exista.

| Mogiojojo explică (pentru minrest):

Da, stiu. Ideea e ca nu stiu cum va fi piata peste 30 de ani. Deci nu imi asum chestia asta pe termen lung.

| johnnny123 a răspuns:

Poți începe prin a lucra cu niște cifre mai realiste. Nu știu în ce oraș stai tu, dar sunt aproape sigur că nu ai cum să obții un randament de 10% la închiriere.

În București, randamentele sunt undeva între 5-7%. Adică o garsonieră de 35 000 euro nu se prea închiriază cu mai mult de 200 euro.

Iar asta poate însemna diferența dintre a băga lunar în buzunar 50 de euro, sau a scoate lunar din buzunar 50 de euro.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Foarte gresit. Am studiat preturile si 250 iau sigur. Vreau sa o renovez frumos deci ajung lejer la 300. Locuiesc in Brasov. Poti sa verifici pe olx cum sunt preturile.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Și o renovezi gratuit? Pentru că fiecare mie de euro în plus pe care o bagi în renovare înseamnă patru luni de chirie.

Verifică tu mai bine pe imobiliare.ro cum sunt prețurile, pentru că este mult mai relevant decât olx.ro.

300 de euro/lună este chiria pentru o garsonieră de 48mp în Centrul Vechi, renovată integral. Dacă tu ai impresia că poți să cumperi o asemenea garsonieră cu 35000 euro, te înșeli amarnic.
Cu 35 000 euro abia cumperi o garsonieră de 28 mp la demisol în zona Tractorul.

Până la urmă, de ce să-ți fac eu ție calculele când tu le știi atât de bine pe toate? Mult succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fugi breh cu combinatorii de pe Olx! Daca vrei sa te implici si sa faci o treaba in Brasov, atunci cauta ceva intr-o zona cit mai spre centru - merge si o camera pe la o casa atita vreme cit nu e chiar la naiba in praznic, si apoi inchiriaza prin AirBNB pe termen scurt.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Stai linistit ca nu bag mii de euro in renovari. O sa fie doar renovari de fatada, nu ma ocup eu de instalatia electrica.

https://m.olx.ro/......cjZm5.html
Chiar si cu 20.000:
https://m.olx.ro/......cDnyx.html

https://m.olx.ro/......cw3i4.html

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Păi ce să o mai lungim. Hai să facem așa: Anunță-ne după ce ai cumpărat garsoniera, ai renovat-o și ai încasat prima chirie. Și discutăm atunci.

Tot ce ai de făcut este:
1) să obții un credit la vârsta de 19 ani (adică să convingi o bancă de faptul că ești solvabil)
2) să găsești o garsonieră la un preț bun și să faci toate formalitățile de achiziție
3) să o renovezi și să o utilezi
4) să găsești chiriaș cu randament de 10% într-o piață în care 7% este considerat un randament excelent

Eu sunt gata să pun pariu că în trei ani nu reușești să faci nici măcar pasul 1.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Sincer nu inteleg de ce subevaluezi zona Tractorul. Daca locuiesti in Brasov ar trebui sa stii ca acolo de cativa ani s-au construit blocuri noi plus ca e Coresi. Stii cat e o garsoniera la Urban?

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu nu subevaluez nimic. Tu supraevaluezi piata imobiliară și propria capacitate de a face bani din ea.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Nu inteleg de ce zici ca nu pot obtine un credit. Sunt major. Plus ca castigurile mele vor ajunge in curand la 3000 de lei pe luna. Eu zic ca banca nu are nimic cu varsta ci cu venitul platitorului.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Îți repet și eu ce ți-a spus Suntserios: Dacă tu știi cel mai bine toate lucrurile, ce rost mai are să ceri opinii pe TPU? Doar ca să le respingi pe toate și să le arăți celor care încercau să te ajute cât de superior le ești?

De ce mai stai de vorbă cu noi? Dacă eram atât de sigur pe mine cum ești tu, acum eram deja la bancă și discutam despre credit. Le povesteam planurile mele de a deveni mogul imobiliar și le spuneam cum în curând voi ajunge la 3000 de lei/lună. Sunt convins că toți analiștii de credite ar fi fost impresionați și ar fi început să arunce cu bani în mine.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Inceteaza cu ironiile si cu exagerarile. Am pus intrebarea pentru ca vreau sa stiu parerea mai multor persoane. Ideea e ca nu am de ce sa iau in considerare parerile unor oameni negativisti. Eu vad cand cineva vrea sa spuna cu orice pret "nu se poate" doar pentru a-i taia craca celuilalt de sub picioare. In realitate stii si tu ca se poate: sa vanez o oferta buna de vanzare, sa fac creditul pe unul dintre membrii familiei, sa-l inchiriez la un pret bun unei familii serioase care pot sa stea acolo si cativa ani. Asta e varianta optimista a raspunsului tau.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu nu am niciun motiv "să-ți tai craca" sau elanul tinereții. Ți-am oferit doar niște informații despre care eu știu că sunt reale, dar pe care tu nu le accepți pentru că nu sunt conforme cu așteptările tale. Iar așteptările tale nu sunt deloc ancorate în realitate.

Cât despre ceea ce spui mai sus... Chiar ai un membru al familiei dispus să-și pună pielea la bătaie ca să iei tu un credit pe 30 de ani? De ce? Și în plus, parcă susțineai că ești perfect capabil să obții un credit pe cont propriu. Chiar crezi că familiile serioase care oferă 10% randament sunt pe toate drumurile? Chiar crezi că ofertele extraordinare cresc în copaci?

Scenariul pe care îl prezinți este un scenariu ideal, cu maxim 1% șanse să se întâmple. Cruda realitate este că:

1) Ai zero experiență în tranzacții imobiliare și în business în general
2) Ai zero cunoștințe despre situația generală a pieței imobiliare. Faptul că ai parcurs trei pagini de anunțuri pe olx nu te face un expert
3) Deși vrei să te dai un om întreprinzător și priceput, în realitate ești un om complet nemotivat, leneș și cu o întreagă gamă de frustrări (aceste lucruri rezultă clar din întrebările tale anterioare, nu le-am inventat eu). Nu ești nici pe departe un tânar talentat și bine pregătit gata să ia viața în piept și să câștige.

Nu ai pus întrebarea "pentru că vrei să știi părerea mai multor persoane". Dacă ăsta ar fi fost motivul, ai fi răspuns doar cu "mulțumesc". Dar tu ai devenit beligerant cu absolut toți respondenții. Dacă ai o problemă cu absolut toată lumea, poate că problema este în realitate cu tine. Nu crezi?

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

De unde naiba stii tu ca nu sunt un tanar talentat care vrea sa ia viata in piept? Daca nu eram imi vedeam de jobul meu cu care imi permit sa-mi platesc chiria, sa mananc, etc

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Plus ca voi nu v-ati gandit la varianta inchiriere in regim hotelier avand in vedere ca Brasovul este un oras turistic: daca fac un mic calcul 120 lei (30 euro) pe noapte x 14-15 nopti (sa zicem ca doar jumatate din luna o sa am clienti =~450 de euro.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pentru că un tânăr talentat, motivat și bine pregătit știe diferența dintre "rate și leasing", nu crede în astrograme și posesii demonice și nu așteaptă să-i rezolve Dumnezeu problemele în timp ce zace în pat cu stări acute de lene.

Vrei să-ți dau și linkuri către toate întrebările din care am extras cele de mai sus sau nu e cazul?

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Nu pot sa zic ca sunt bine pregatit in acest domeniu. Dar motivat si talentat sunt (nu stiu ce talent nemaivazut iti trebuie ca sa faci o chestie de genul). Care e problema ca as crede in astograme? Crezi ca dintre bogatii lumii nu e niciunul care sa aiba pasiuni ciudate? Te contrazic.

| TheGentleman a răspuns (pentru johnnny123):

Este tare ciudată tipa asta. I-am propus o alternativă de afacere mult mai puțin riscantă și din care poate obține un venit decent: să-și închirieze mașina în regim car-sharing, cu ajutorul unei companii „rent a car".

La care ea: „Chiar crezi că vreau să-mi închiriez mașina?" rolling on the floor rolling on the floor

| Mogiojojo explică (pentru TheGentleman):

Tu ai da masina ta la niste idioti sa isi bata joc de ea pentru 50 de euro? Mi se pare mai mult ca m-ai luat la misto. Fara gluma.

| gabicoo a răspuns:

Ăsta e scenariu de "Las Fierbinți".
E genul de afacere din categoria Giani & Celentano!
laughing
Să lăsăm gluma la o parte și să revenim cu picioarele pe pământ.
Vei ajunge să dai bani din buzunarul tău. Ai 50 % șanse să ieși pe plus din afacerea asta și 10% șanse să finanțezi creditul de la bancă cu chiria!

| ywar a răspuns:

Pai, lucrurile nu-s simple. Fa un calcul. Ca sa iei un credit de 35000 euro - aproximativ 166000 lei - trebuie sa ai un venit tzeapan. Pe 5 ani cu tot cu dobanzi o sa ai de plata o rata de 700-800 lei. Esti tanar. Cata incredere crezi ca are banca in tine? Garsoniera trebuie sa arate tzut ca sa o inchiriezi la vreo studentica cu banuti. Gasesti vreo bunaciune ii faci in fiecare zi vizite la domiciliu sa vezi daca a inchis apa de la dus. 300 de euro pe luna iei la o garsoniera ultra luxoasa si pentru a fi asa trebuie sa mai pompezi bani in ea. In final pe luna vei ramane cu 200 de lei. Probabil.
Parerea mea.

| Mogiojojo explică (pentru ywar):

Garsoniera o s-o inchiriez mobilata. Asta ii creste pretul substantial.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Vreo 6 oameni ti-au zis ca nu e o idee buna, dar tu nu, ca ei doar vor sa ramai saraca.

Daca faci creditul in lei, pentru avansul minim de 15% (ca probabil la cei "curand 3000 de lei" ai tai nu poti da mai mult) si perioada de 10 ani va trebui sa platesti 340, 77 de euro pe luna. ( cu indicele ROBOR egal cu cat e azi, 31 iulie, 2019; daca se schimba, ti se modifica si suma pe care trebuie s-o platesti).

Daca faci creditul in euro scapi de ROBOR, dar trebuie sa tii cont de cum se modifica euro.
In euro avansul e minim 20%. Deci, cu 20% avans si perioada 10 ani, trebuie sa platesti 288, 56 euro pe luna.

Si sa nu uitam ca avansul va fi si el o rata cu dobanda. Ceea ce inseamna ca la cei 340, 77, respectiv 288, 56 de euro ti se mai adauga niste bani in functie de avans. Plus impozit, plus alte taxe, plus nesiguranta pietei fiindca n-a mai fost o criza economica de 10 ani si e de asteptat sa apara una.
Timp de 10 ani o sa iesi pe minus, abia apoi vei putea spune ca ai un mic venit garantat.

Atitudinea ta de copil ce crede ca le stie pe toate n-o sa te duca nicaieri, deci mai bine asculti de ceilalti.

Cunosc vreo 3-4 metode de a face bani usor, dar n-am de gand sa ti le zic, le descoperi singura, ca tot esti "talentata".

Si daca nu crezi ca platesti cum am spus, na si calculeaza-ti singura creditul : https://www.blitz-imobiliare.ro/......imobiliara

| Mogiojojo explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu vreau sa platesc creditul din salariul meu (asa nu ies cu nimic). Vreau sa o plateasca chiriasii care o sa locuiasca acolo. Multi zic ca nu iau eu 300 de euro nici cu rugaciuni dar am stat sa caut chirie o garsoniera cu 200 de euro si optiunile sunt FOARTE limitate deci merge cu 300 de euro inchiriata. Plus de asta daca o cumpar cu ipoteca eu garantez cu ea si nu pierd nimic nu castig nimic aia e. Saracule.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ca programator, plus venituri din alte lucruri, ma indoiesc ca as fi sarac.
Numai ca tu iesi pe minus cu vreo 200 de euro pe fiecare luna timp de 10 anilaughing

| Superior a răspuns:

Mai bine asteptisa-ti faci proprii bani si o iei cash direct.

| Mogiojojo explică (pentru Superior):

Ai dreptate. O sa astept pana la 80 de ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Superior):

Nu are mult de asteptat, doar vreo 20 de ani, cel mai probabil.

| Yurisa a răspuns:

300 de euro? Sunt apartamente cu 2 camere date in chirie cu mai putin. Cine te-a mintit?

| Mogiojojo explică (pentru Yurisa):

O garsoniera decenta in Brasov atata e. Sunt multi oameni dispusi sa plateasca atat.

| Yurisa a răspuns (pentru Mogiojojo):

De fapt asa e, e prost cine da nu cine cere laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yurisa):

Eeeh, a vazut el pe olx. Si mai ales vrea sa o renoveze frumos. Daca gaseste niste fete fara peste care sa ii si dea 250-300, s-a scos. In cel mai rau caz, il vor plati in natura cand va mai scadea activitatea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dau 200 pe un apartament de 2 camere în Gemenii, pe care mi l-a și renovat cum am vrut eu înainte să mă mut. Dacă e mobilată ultramodern și aproape de centru, poate-poate merge, dar familie serioasă? Familiile serioase își fac și ele credite, nu bagă bani în nimic ani întregi. Pentru mine asta e genul de afacere pe care o faci când ești cu mult pe + și îți permiți să riști. E ușor să visezi, să planifici, să ai idei, doar că socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg. Trebuie să fii mai realist sau măcar să fii capabil să obții un credit pe numele tău mai întâi, e ironic să zici că vrei să-ți iei viața în piept pe banii altcuiva laughing (deși nu cred că ar fi cineva dispus să facă așa ceva pentru tine).

| GouDidodino a răspuns:

Ai putea face un credit ipotecar, si sa-ti iei o garsoniera/apartament chiar, dar un al 2-lea credit nu cred ca o sa il poti face deoarece cele ipotecare se fac pe 30 de ani. Sau ai putea încerca programul prima casa, daca nu ai sau nu ai avut vreo proprietate pe numele tau. Ideea in sine mi se pare buna sa-ti achiti rata cu banii din chirie. Succes

| christine99 a răspuns:

laughing succes

| Arrakis a răspuns:

Pe 10 ani vrei tu credit si fara avans consistent macar?
Vise...
Pe termen lung (30 de ani) nici atat nu e solutie un castig de vreo 500 lei (sa zicem) diferenta intre rata si chirie.
La 19 ani ar trebui sa gandesti altceva...sa avansezi in venituri/job-uri (daca la varsta asta majoritatea abia incep o facultate si e greu sa se tina de doua chestii la fel de bine) fiindca la un job curent de 3000 lei nu e afacere decat daca ai garantia ca vei creste pe viitor considerabil, iar atunci sa zicem ca in 10 ani de zile ajungi la 2000 euro salariu, chiar te mai uiti la diferenta aia banala de cateva sute de lei dintre o chirie si o rata de la garsoniera?
Adica duuuh...de ce ti-ai pune niste banci in cap pentru o caruta de ani? Si zici ca vrei sa faci ceva cu viata ta de la 19 ani? Ai putea incepe prin a nu te complica pe termen lung cu niste banci, ce zici?
Eu iti zic ca la varsta asta e cea mai mare greseala sa te complici cu bancile. Cel putin dupa 30 de ani incolo sa te intereseze astfel de afaceri cand macar ai un salariu peste medie. Altfel afaceri bune n-au cum sa-ti iasa cand tu n-ai venituri bune.
Mai bine in timpul tau extra/liber te faci curier la restaurante si iei bacsis generos comparabil cu diferenta dintre rate si chirie. Astia de la Uber chiar fac bani frumosi in Bucuresti si pe taxi si pe livrare de mancare.
Banii aia diferenta pe care-i vezi tu ca pe cine stie ce castig ii poti obtine prin alte surse daca mai ridici un pic un deget...doar un pic.

| Atim a răspuns:

O chirie atat de mare poti lua daca garsoniera e într-o zona foarte buna, daca e mobilata, eventual cu centrala proprie și chiar si asa e cam tras de păr. Daca tu chiar crezi ca poti gasi client dispus să îți dea atat de mult e ok, dar totusi imi pare ca ceri multicel (deși nu cunosc piața de acolo, poate chiar asa sunt prețurile).

Cu creditele nu te gandi ca e asa simplu, mai ales ca ai doar 19 ani. Eu pentru un credit cu o suma mica m-am rugat de toate bancile si mi-au dat foarte greu din cauza venitului. Majoritatea cer sa ai un loc de munca cu contract pe perioada nedeterminată, sa ai o oarecare vechime in munca si o vechime la acel loc de munca si rata nu are voie sa depășească un anume procent din venit. La locul meu de munca am o parte fixa si una variabila (cea variabila fiind cea mai mare parte din salariu) si bancile nu au vrut sa imi ia in calcul variabila, ceea ce m-a îngreunat. Totodata multe banci au limita de varsta +24. Iti va fi greu sa obtii un credit.

Ce zice lumea in răspunsuri legat de viitoare credite pe care le vei vrea se refera in mare la prima casa. Daca ai lua garsoniera prin prima casa pe viitor nu vei mai avea acces la tipul ăsta de credit. Avand proprietate pe numele tau nu vei avea acces nici la ANL-uri, deci te limitezi cumva.

Nu stiu tu ce vechime in munca ai sau ce venit, dar iti va fi greu sa obții un credit acum. Poate in 3 ani va fi altfel.

Nu poti depinde de banii de pe chirie pentru a plati ratele, nu ai clientul asigurat, pana il gasesti sau pana gasesti un altul in eventualitatea in care primul pleaca va fi greu de platit. Totodata piata se schimba constant, rata ta ramane la fel. Daca scade iar valoarea la imobiliare tu ramai cu o rata pe care poate nu o vei putea plati. Eu ti-as recomanda sa te mai gândesti inainte de a te baga in asa ceva

| Mogiojojo explică (pentru Atim):

Nu vreau alt credit deocamdata dar vreau sa fac ceva cu viata mea. Consider ca nu am nimic de pierdut. Am impresia ca toti care spuneti pe aici ca nu e posibil si bla bla probabil va place la "caldurica" ca sa spun asa si nu ati iesit niciodata din zona voastra de confort. Am auzit o gramada de povesti de succes cu oameni care au plecat de la 0. Am si alte idei dar asta ar fi un prim pas. Solutii exista intotdeauna. Eu vad oportunitatile din orice.

| Atim a răspuns (pentru Mogiojojo):

E o diferenta intre a iesi din zona de confort si a risca mult pentru putin. Nu vreau sa te descurajez, din contra, e un lucru bun ca vrei sa faci ceva, e de admirat. Altii si la 30 de ani stau pe banii parintilor. Totuși, as vrea sa te indrum sa cauti alta idee de afacere. Mai degrabă ai incerca ceva prin programul Start-Up Nation sau ceva asemănător.

Nu te baza pe chiria pe care o vei primi. Daca rata la o locuinta era mai mica sau egala cu o chirie pentru acea locuință nu mai existau chiriasi. Nu te poti baza pe chirie. Chiar daca prinzi niste chiriasi pe o chirie buna, ei pot pleca sau prețurile la chirii pot scadea. Crede-ma ca in niciun caz nu vrei sa ai de-aface vreodata cu o rata pe care sa nu o poti plati.

Imobiliarele s-au dus in cap. Compara preturile din anii anteriori cu ce e acum. Nu stiu cum e piata in Brașov, eu stau intr-un oras mic din estul tarii. Eu am un apartament si o garsoniera. Garsoniera nemobilata si fara centrala proprie dar destul de ok renovata o inchiriam cu 250-300 de lei. Mai mult pierdeam decat castigam dand-o spre inchiriere. Acum cativa ani am avut posibilitatea sa o vând pe 20 000 euro si am refuzat ca imi parea putin, mare prostie. Vecinii mei acum le dau pe 12 000 pe ale lor.
Varul meu sta intr-un bloc nou in zona universitară din Iași unde inainte preturile erau halucinante acum cativa ani, acum el da 200 de euro pe luna chirie la o garsoniera mobilata și cu centrala.

In principiu dezvoltatorii au cauzat treaba asta. Au construit blocuri noi si au oferit imobilele ieftin forțând si restul sa dea pretul in jos. Poate brașovului e un paradis al imobilelor dar nu știm dacă asa va ramane. Privind ce se intampla in restul tarii nu m-as baza ca chiria va ramane la pretul dorit de tine pe toată perioada creditului. De asta te sfatuiesc sa nu te riști la asta. Se pot gasi multe alte idei de afacere. Nu zic, poate tu vei avea noroc cu garsoniera, dar nu stiu daca merita sa te risti fix pe treaba asta cand mai ai atatea alte variante

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mogiojojo):

Cauta ti un loc de munca si numai visa cai verzi pe pereti, credite si afaceri de cacao.

| Mogiojojo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Taci in mortii tai ca am loc de munca nu trebuie sa-mi zici tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu nu te am jignit cu nimic, de ce vorbesti asa?

| Mogiojojo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai imi zici sa imi caut loc de munca cand am mentionat ca lucrez.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Cu 35000 euro poti cumpara 3 garsoniere confort 3 pe care le poti inchiria cu 150 euro fiecare astfel vei avea 450 euro pe luna, nu da nimeni 300 de euro pe o garsoniera in chirie decat daca e lux si de regula nu prea se cauta garsoniera lux dar daca ai noroc gasesti. insa e complicat daca faci asta prin banca fiind o garsoniera de inchiriat la valoarea unui apartament cu doua camere risti sa nu o inchirieze nimeni curand si sa platesti rata la banca din banii tai si te vei inghesuii. cu 35000 euro poti cauta sa cumperi un apartament care valoreaza mai mult sau orice altceva si sa ai noroc sa vrea banii rapid in acel moment si sa il scoti la 27000 il renovezi putin una alta si ai timp sa platesti ratele la banca si poate cu noroc sa-l dai cu 37000.

| Mogiojojo explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

Nu stiu daca in Brasov garsonierele confort 3 sunt atat de ieftine.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nimic nu e ieftin dar cu noroc poti sa gasesti o oferta buna de care sa profiti putin, de exemplu locuinta mea costa peste pretul pe care l-am oferit cu vreo 10.000, pe site-ul de vanzari valora 40.000, vorbesc despre o casa cu 1000mp2, pe vreo 250 mp2 este casa din beton foarte ok langa Bucuresti cum iesi din Bucuresti faci stanga si mergi 10 km, spatiu comercial in fata portii de 60mp2 situat pe dn7, o casa care acum a fost evaluata si pusa la vanzare de un agent imobiliard din targoviste cu 50.000 fara spatiul comercial pe care cu timpul l-am mai modificat eu in total zise el valoreaza cam 65.000, nu cred asa ceva sunt doar cifre de agenti imobiliari sau cifre matematice. am vandut-o cu 45.000 zilele trecute acum caut sa ma mut, daca vrei sa faci afaceri de genul, du-te din poarta in poarta din casa in casa si arunca-te cu preturi putin exagerate poate ai noroc si vei cumpara o casa pe care o poti vinde chiar si cu cateva mii in plus, rapid si usor si asa castigi un ban in plus si te achiti de toate decat sa astepti chiria in fiecare luna... e cam offtopic ce zic aici dar e o idee totusi.

| Mogiojojo explică (pentru Ionut_Pavel_1993):

E o idee foate buna. Multumesc.