| Racota_Ovidiu_1986 a întrebat:

Am si eu o nelamurire in legatura cu chiriile si cu contractul lor. Eu dau in chirie o garsoniera in Jud Mures iar acum nu sunt sigur daca trebuie sa declar venitul sau sa merg cu contractul de inchiriere la finante, are cineva o idee sau o experienta de genul asta cum ar legal sa inchiriez si cum ar fi legal sa declar venitul primit din chirie. Va multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa fii in legalitate trebuie sa prezinti un exemplar al contractului de inchiriere pentru inregistrare la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii unde se afla garsoniera si de acolo iti vor spune cum se procedeaza cu impozitul pe venitul net din inchiriere.