| Mogiojojo a întrebat:

Mi-a venit o idee de mini afacere. As vrea sa cumpar o garsoniera in orasul meu. Nu am banii necesari pretul mediu fiind de 35.000 de euro. As vrea sa fac un credit pe mai multi ani iar garsoniera sa o inchiriez pe termen lung. Pretul mediu de inchiriere e undeva la 300 de euro pe luna. M-am gandit ca in felul asta garsoniera se plateste singura din banii de chirie si mai raman si eu cu niste banuti. Daca merge bine cu prima mai pot cumpara una. Ce spuneti? E o idee buna? Riscurile sunt chiar asa mari? Am 19 ani.

75 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Investitia e buna daca presupunem ca tu ai deja casa ta asigurata. Sa nu te trezesti peste 5 ani ca vrei sa iti iei casa si nu mai poti face un al doilea credit

| Mogiojojo explică (pentru suntserios):

Si cine ti-a zis ca nu poti face al doilea credit?

| christine99 a răspuns:

laughing succes

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

De ce ai impresia ca banca iti da credite pe banca rulanta?

| johnnny123 a răspuns:

Poți începe prin a lucra cu niște cifre mai realiste. Nu știu în ce oraș stai tu, dar sunt aproape sigur că nu ai cum să obții un randament de 10% la închiriere.

În București, randamentele sunt undeva între 5-7%. Adică o garsonieră de 35 000 euro nu se prea închiriază cu mai mult de 200 euro.

Iar asta poate însemna diferența dintre a băga lunar în buzunar 50 de euro, sau a scoate lunar din buzunar 50 de euro.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Foarte gresit. Am studiat preturile si 250 iau sigur. Vreau sa o renovez frumos deci ajung lejer la 300. Locuiesc in Brasov. Poti sa verifici pe olx cum sunt preturile.

| Mogiojojo explică (pentru suntserios):

Pentru ca cunosc persoane cu mai multe credite. Vorbim sa nu adormim?

| Yurisa a răspuns:

300 de euro? Sunt apartamente cu 2 camere date in chirie cu mai putin. Cine te-a mintit?

Bula
| Bula a răspuns:

Ai calculat, cat trebuie sa platesti lunar ratele + dobanzile + comisioanele?
Langa aceste obligatii lunare, mai trebuie sa faci declaratie de venit la fisc, unde va trebui sa platesti impozit + CAS pentru sumele primite ca chirie (cca 45%).
Ma indoiesc ca sumele de 300 euro lunar ar fi suficiente sa achiti obligatiile atat spre creditor, cat si spre fisc.
Nu-ti vor mai ramane "niste banuti" in buzunar, ci va trebui sa mai completezi cu bani adusi de acasa.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Și o renovezi gratuit? Pentru că fiecare mie de euro în plus pe care o bagi în renovare înseamnă patru luni de chirie.

Verifică tu mai bine pe imobiliare.ro cum sunt prețurile, pentru că este mult mai relevant decât olx.ro.

300 de euro/lună este chiria pentru o garsonieră de 48mp în Centrul Vechi, renovată integral. Dacă tu ai impresia că poți să cumperi o asemenea garsonieră cu 35000 euro, te înșeli amarnic.
Cu 35 000 euro abia cumperi o garsonieră de 28 mp la demisol în zona Tractorul.

Până la urmă, de ce să-ți fac eu ție calculele când tu le știi atât de bine pe toate? Mult succes!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Fugi breh cu combinatorii de pe Olx! Daca vrei sa te implici si sa faci o treaba in Brasov, atunci cauta ceva intr-o zona cit mai spre centru - merge si o camera pe la o casa atita vreme cit nu e chiar la naiba in praznic, si apoi inchiriaza prin AirBNB pe termen scurt.

| Superior a răspuns:

Mai bine asteptisa-ti faci proprii bani si o iei cash direct.

| Atim a răspuns:

O chirie atat de mare poti lua daca garsoniera e într-o zona foarte buna, daca e mobilata, eventual cu centrala proprie și chiar si asa e cam tras de păr. Daca tu chiar crezi ca poti gasi client dispus să îți dea atat de mult e ok, dar totusi imi pare ca ceri multicel (deși nu cunosc piața de acolo, poate chiar asa sunt prețurile).

Cu creditele nu te gandi ca e asa simplu, mai ales ca ai doar 19 ani. Eu pentru un credit cu o suma mica m-am rugat de toate bancile si mi-au dat foarte greu din cauza venitului. Majoritatea cer sa ai un loc de munca cu contract pe perioada nedeterminată, sa ai o oarecare vechime in munca si o vechime la acel loc de munca si rata nu are voie sa depășească un anume procent din venit. La locul meu de munca am o parte fixa si una variabila (cea variabila fiind cea mai mare parte din salariu) si bancile nu au vrut sa imi ia in calcul variabila, ceea ce m-a îngreunat. Totodata multe banci au limita de varsta +24. Iti va fi greu sa obtii un credit.

Ce zice lumea in răspunsuri legat de viitoare credite pe care le vei vrea se refera in mare la prima casa. Daca ai lua garsoniera prin prima casa pe viitor nu vei mai avea acces la tipul ăsta de credit. Avand proprietate pe numele tau nu vei avea acces nici la ANL-uri, deci te limitezi cumva.

Nu stiu tu ce vechime in munca ai sau ce venit, dar iti va fi greu sa obții un credit acum. Poate in 3 ani va fi altfel.

Nu poti depinde de banii de pe chirie pentru a plati ratele, nu ai clientul asigurat, pana il gasesti sau pana gasesti un altul in eventualitatea in care primul pleaca va fi greu de platit. Totodata piata se schimba constant, rata ta ramane la fel. Daca scade iar valoarea la imobiliare tu ramai cu o rata pe care poate nu o vei putea plati. Eu ti-as recomanda sa te mai gândesti inainte de a te baga in asa ceva

| ywar a răspuns:

Pai, lucrurile nu-s simple. Fa un calcul. Ca sa iei un credit de 35000 euro - aproximativ 166000 lei - trebuie sa ai un venit tzeapan. Pe 5 ani cu tot cu dobanzi o sa ai de plata o rata de 700-800 lei. Esti tanar. Cata incredere crezi ca are banca in tine? Garsoniera trebuie sa arate tzut ca sa o inchiriezi la vreo studentica cu banuti. Gasesti vreo bunaciune ii faci in fiecare zi vizite la domiciliu sa vezi daca a inchis apa de la dus. 300 de euro pe luna iei la o garsoniera ultra luxoasa si pentru a fi asa trebuie sa mai pompezi bani in ea. In final pe luna vei ramane cu 200 de lei. Probabil.
Parerea mea.

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

Da tu ai impresia absolut stupida ca eu o sa declar ceva la fisc ca sa-mi ia statul banii? Te-ai gandit prost.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

Atitudinea ta de 19 ani e aici. E tare si teapana. Daca nu aveai chef de sfaturi ca tu le stii pe toate nu mai intreba.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Stai linistit ca nu bag mii de euro in renovari. O sa fie doar renovari de fatada, nu ma ocup eu de instalatia electrica.

https://m.olx.ro/......cjZm5.html
Chiar si cu 20.000:
https://m.olx.ro/......cDnyx.html

https://m.olx.ro/......cw3i4.html

Bula
| Bula a răspuns (pentru Mogiojojo):

Iar tu gandesti si mai stupid: banca raporteaza orice tranzactie fiscului, deci repede te vor putea agata prin "sita". tongue

Pe vestitul mafiot Al Capone nu l-au putut inchide pentru zecile de omoruri comandate si executate de el, dar fiscul a reusit sa-l inchida.

| Mogiojojo explică (pentru Atim):

Nu vreau alt credit deocamdata dar vreau sa fac ceva cu viata mea. Consider ca nu am nimic de pierdut. Am impresia ca toti care spuneti pe aici ca nu e posibil si bla bla probabil va place la "caldurica" ca sa spun asa si nu ati iesit niciodata din zona voastra de confort. Am auzit o gramada de povesti de succes cu oameni care au plecat de la 0. Am si alte idei dar asta ar fi un prim pas. Solutii exista intotdeauna. Eu vad oportunitatile din orice.

| Mogiojojo explică (pentru Yurisa):

O garsoniera decenta in Brasov atata e. Sunt multi oameni dispusi sa plateasca atat.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Păi ce să o mai lungim. Hai să facem așa: Anunță-ne după ce ai cumpărat garsoniera, ai renovat-o și ai încasat prima chirie. Și discutăm atunci.

Tot ce ai de făcut este:
1) să obții un credit la vârsta de 19 ani (adică să convingi o bancă de faptul că ești solvabil)
2) să găsești o garsonieră la un preț bun și să faci toate formalitățile de achiziție
3) să o renovezi și să o utilezi
4) să găsești chiriaș cu randament de 10% într-o piață în care 7% este considerat un randament excelent

Eu sunt gata să pun pariu că în trei ani nu reușești să faci nici măcar pasul 1.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Sincer nu inteleg de ce subevaluezi zona Tractorul. Daca locuiesti in Brasov ar trebui sa stii ca acolo de cativa ani s-au construit blocuri noi plus ca e Coresi. Stii cat e o garsoniera la Urban?

| Mogiojojo explică (pentru Superior):

Ai dreptate. O sa astept pana la 80 de ani.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu nu subevaluez nimic. Tu supraevaluezi piata imobiliară și propria capacitate de a face bani din ea.

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

Alo. eu nu vorbesc de impozit pe imobil. Ala bineinteles ca trebuie platit.

| Mogiojojo explică (pentru ywar):

Garsoniera o s-o inchiriez mobilata. Asta ii creste pretul substantial.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Superior):

Nu are mult de asteptat, doar vreo 20 de ani, cel mai probabil.

| Mogiojojo explică (pentru johnnny123):

Nu inteleg de ce zici ca nu pot obtine un credit. Sunt major. Plus ca castigurile mele vor ajunge in curand la 3000 de lei pe luna. Eu zic ca banca nu are nimic cu varsta ci cu venitul platitorului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Impresia aia nu e stupida, e normal si de bun-simt! Cum poti sa pretinzi statului sa te trateze corect cand tu esti un hot? Faci frumos contract cu chiriasul, legal, fiecare are obligatii si drepturi, cum e normal. P.S. Eu nu sunt printre aia care nu iti zic ca nu poti sa faci asta, ti-am dat si sfatul cu AirBNB care poate rezulta in venituri bine-mersi peste aia 200 EUR pe care ii poti cere pe o garsoniera "la negru" intr-o zona pe la naiba in praznic. Dar tu vad ca esti ca aia de pe la mare care vor vara sa inchirieze apartamentele cu 1000 RON pe noapte desi in extra-sezon cred ca nu iti da nimeni nici 150 EUR pe luna la un apartament din Eforie, de exemplu.

| johnnny123 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Îți repet și eu ce ți-a spus Suntserios: Dacă tu știi cel mai bine toate lucrurile, ce rost mai are să ceri opinii pe TPU? Doar ca să le respingi pe toate și să le arăți celor care încercau să te ajute cât de superior le ești?

De ce mai stai de vorbă cu noi? Dacă eram atât de sigur pe mine cum ești tu, acum eram deja la bancă și discutam despre credit. Le povesteam planurile mele de a deveni mogul imobiliar și le spuneam cum în curând voi ajunge la 3000 de lei/lună. Sunt convins că toți analiștii de credite ar fi fost impresionați și ar fi început să arunce cu bani în mine.