| aleexkdos90 a întrebat:

Bună TPU! Vreau sa închiriez o garsoniera pe termen lung, și titularul ar fi mama. Dacă tatăl meu lucrează în afară, poate să trimită bani pentru chirie și tot ce trebuie? Cum se procedează? Prin banca? Proprietarul va accepta?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă contractul e declara la ANAF se plătește prin banca fara probleme. Nu contează cine plătește.

| Bogdan0783 a răspuns:

Contractul este inregistrat la ANAF? Daca da atunci nu vad ce problema ar putea avea propietarul daca vin banii prin banca. Daca nu este atunci nu cred ca o sa accepte deoarece pot aparea probleme.De trimis normal ca ii poate trimite direct in cont propietarului

| aleexkdos90 explică (pentru Bogdan0783):

Încă nu am făcut contractul, o să urmeze

| Bogdan0783 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Ok, ideea e ca ar trebui inregistrat la ANAF, e bine si pentru tine dar si pentru el. Daca nu vrea sa il inregistreze, atunci sigur o sa vrea banii cash ca nu plateasca taxe.