| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut un cont ebay de vanzare dar as vrea sa il fac de bussines si nu stiu daca il pot transforma in bussines. Va rog sa imi spuneti!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un cont personal de ebay nu-l poti transforma in cont de business, deoarece trebuia selectat de la inceput categoria lui si trebuiau scanate si trimise documentele legale, cu numele bussines-ului, inregisarea legala samd.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ce documnte?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Certificatul de la Registrul Comertului si ce alte documente legale mai ai cu infiintarea companiei si numele legal.
Iti spune ei clar, cand faci contul si selectezi ca-i de business.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Un fel de firma adica. nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica un fel de firma?
Pai, tu nu ai Certificat de la Registrul Comertului, cand ti-ai inregistrat firma? ca ala este un document legal de atestare/ existenta a firmei, avand un cod unic samd.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu am firma da mersi de informatii, ti am dat funda

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, daca nu ai firma, de ce ti-ai face cont de business?
Ce sens are atunci intrebarea ta?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma gandeam ca ai mai multe facilitati la contul bussines pentru vanzari, nu stiam ca trebuie sa am firma

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, nu poti sa-ti faci cont de business daca nu ai business!
Nu te juca cu ebay-ul ca este o firma legala, care te poate bloca pe viata, daca minti sau introduci date incorecte.
Sunt aceleasi facilitati pentru contul personal cat si cel de business, doar ca, pentru cel de business ti se cer multe documente legale, sa dovedesti ca este firma ta, sau ti se cere procura de imputernicire, daca esti reprezentatul unui buniness.
Singura diferenta este ca au cateva servicii, unde poti sa-ti afci magazin online, dar este o taxa lunara de $25 pe care ti-o iau indiferent ca vinzi sau nu.
Evident ca ei fac verificarile actelor legale, care pot dura 2-3 saptamani, ca sa-ti dea elgibilitate si sa-ti activeze contul.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Merci mult mult mult pentru sfaturi! te pup