| BogdanMo a întrebat:

Salut,as vrea sa ma apuc si eu de un bussines home e prima oară si nu stiu ce laptop sa iau... ceva recomandări?

Răspuns Câştigător
| kanechy a răspuns:

Pai depinde foarte mult in ce programe vei lucra, programe de grafica sau doar office! Acum nu stiu bugetul tau, https://m.emag.ro/......DJ11DFBBM/ este accesibil dar si destul de bun in cazul in care mai lucrezi si in programe mai grele.

| BogdanMo explică (pentru kanechy):

Am văzut și eu acel laptop dar as vrea un mix intre gaming si bussines un i5 ceva cu o placa video bunicică, laptopul pe care mi l-ai recomandat are placa video foarte slabă, bine e vina mea pentru ca nu am pus intrebarea cum trebuie dar daca stii vreun laptop cum am spus mai sus, poti sa mi-l recomanzi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BogdanMo):

Zi omule CE VREI SA FACI si mai ales care e bugetul de care dispui! Ca si prim laptop de firma, cel mai logic si de bun-simt mi se pare ca e sa iei un ThinkPad refurbished de la mama lui (vezi pe la pcmadd, diabloscomputer, alte firme de genul) si sa pui pe el un Linux Mint. Astfel esti ok cu licenta, ai o masina durabila si foarte usor - si ieftin - de reparat in caz de ceva, si poti sa iti faci treaba bine mersi, atita vreme cit nu discutam de proiectare 3D sau mai stiu eu ce bazaconii unde ai musai nevoie de Windows.