| AlexAL275 a întrebat:

Poate să-mi explice și mie cineva ce înseamnă salariu brut și salariu net?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul brut este salariul de incadrare, trecut in contractul individual de munca, la care se pot adauga sau nu diverse sporuri, dupa caz.
Salariul net este suma pe care o primesti, dupa ce, din salariul brut, se scad contributiile de asigurari sociale si de sanatate si impozitul pe salariu.
De ex. la salariul brut de 1.900 lei (salariul minim brut pe tara) salariul net este de 1.162 lei.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Tot ce iti da angajatorul este salariu brut; ce iei in mana dupa deducerea unor taxe este salariu net.

| Yurisa a răspuns:

Salariul pe care trebuie sa il primesti vs. Ce primesti de fapt

| Catalina990099 a răspuns:

Salariu brut: cat ai scris in cartea de munca
Salariu net: cat primesti in mana