| Benitic a întrebat:

Buna TPU.
Pot sa fac un contract de împrumut fiind minor cu o persoana care este și el minor?
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| RS6Showtime a răspuns:

In mod normal nu ai putea face asa ceva, intrucat varsta legala ar fi de 18 ani, dar sunt si cazuri speciale in care poti face cu acordul unui parinte sau cu un reprezentant legal, astfel devi un fel de beneficiar. Asa ca raspunsul la intrebarea ta este DA si NU.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu exista contracte intre minori!
Imprumuturile se fac numai intre adultii care au peste 18 ani si au discernamant, fiindca minorii nu au discernamant si nu este legala o asemenea intelegere sau contract.

| ReddY25 a răspuns:

Nu e legal