| Dr0gul3tz a întrebat:

Bună TPU. (Situatie teoretica) Sa spunem ca am un credit ipotecar pe care îl plătesc de câțiva ani și pe lângă dobândă, din principal am plătit undeva la 10.000€. Este vreo posibilitate sa fac o refinanțare în care îmi verific din nou valoarea imobilului și cer băncii diferența dintre cât mai am de plata și valoarea imobilului in sine? Cu alte cuvinte pot lua bani de la banca pentru alte investiții punând din nou acest imobil în ipoteca?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incerca.
Banca iti va acorda un nou credit doar daca poti face fata ambelor rate lunare, respectiv ambele sa nu depaseasca un anumit procent din venitul net lunar, respectiv cca 40% din acesta.

regis
| regis a răspuns:

Da, poti refinanta acest credit si poti obtine o suma chiar mai mare decat ce initiala, in functie de venituri si de valoarea actuala a imbilului ipotecat. De asemenea, sunt banci care accepta ipoteca de gradul al doilea, precum si credite pentru investitii imobiliare fara ipoteca.
Insa fiind o perioada cu dobanzi in crestere, trebuie bine gandita miscarea, eventual ales un credit cu dobanda fixa in primii ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi luni la banca si intreaba i, nu stim noi pe TPU ce politica au bancile, poate nu poti ipoteca de 2 ori aceeiasi locuintă.

| Wr3nch a răspuns:

Nu recomand. Dupa daca patesti ceva ramai si fara casa, si dator vandut. O rata iti ajunge,

| colonelumorteni a răspuns:

Din pactae nu... daca ai deja o datorie pe care nu poti soa coperi bancile sau ifn-urile nu iti mai aproba nimic