| anonim_4396 a întrebat:

Dacă fac credit ipotecar cu apartamentul si nu as mai putea sa îl plătesc si mi-l ia banca, imi vor fi dați banii înapoi (banii pe care i-am dat băncii pana în acel moment)?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

daca apartamentul tau costa 50k si tu ai achitat 25k
banca il vinde. Daca il vinde cu 50k isi iau ei cei 25k pe care ii datorezi lor si restul de 25k iti dau tie.

Daca banca il vinde cu 40k isi iau cei 25k datorati de tine si iti dau si tie 15k

Daca banca vinde apartamentul DOAR cu 20k isi platesc 20k din cei 25k inca datorati de tine si tu le mai datorezi 5k inca

| aaanamariaaa a răspuns (pentru suntserios):

Iti mulțumesc mult. Cautam cumva o lămurire mai în detaliu, sunt la început de drum și nu știu mai nimic, nici despre împrumuturi in bănci sau care ar fi "cea mai convenabila" forma de împrumut. Am întrebat o pe mama și ea mi-a zis ca banca mi ar da acei bani inapoi( dacă as fi dat bani pana in acel moment în care banca mi ar lua imobilul ( DACA I ar lua), ) Eu încă nu am făcut acel împrumut, dar la banca ma îndoiesc ca sta cineva sa iti explice, deși asta ar trebui sa facă, de aici și atâția" PĂȚIȚI" prin tara noastră, care nu au știut sau nu au fost bine informați. Mulțumesc din nou!

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, banii deja platiti nu iti mai sunt restituiti niciodata. Ba dimpotriva, daca pretul de vanzare al apartamentului nu acopera creditul ramas, penalitatile si costurile de executare, vei ramane datoare in continuare si iti vor fi urmarite veniturile, tie si codebitorilor.
Doar daca apartamentul va fi vandut mai scump (putin probabil), vei primi diferenta, dupa ce banca isi retine din suma creditul, penalitatile si costurile de executare. Spun putin probabil deoarece pretul de pornire al licitatiei va fi exact suma datorata bancii, iar daca nu se vinde din prima va scadea cu 25% la fiecare noua licitatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Banca va valorifica apartamentul. din banii luati pe el se va stinge datoria la ei, daca mai raman bani ii vei primi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banca valorifică apartamentul la licitație. Suma obținută acoperă ratele restante. Ce iese peste ți se dă ție. Dacă nu le acoperă, rămâi cu datoriii în continuare.

| doctorandus a răspuns:

Dap, daca in urma afacerii ai iesi in plus dupa vanzarea apartamentului, ti-ar da banii tie. Dar nu e obligatoriu, poti ramane cu datorii chiar dupa vinderea apartamentului.

| Catrice a răspuns:

Tu vrei să-ți dea banca banii pe care oricum ii datorai înapoi... mișto.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Catrice):

A fost doar o teorie, am pus o situație aici, ca să se înțeleagă și sa primesc răspunsul pe care l am cautat. L am primit. Tu de ce ai mai simțit nevoia sa comentezi? Dacă ai văzut ca am dat deja un răspuns câștigător! Cred ca toți ce punem întrebări pe aici NU LE STIM RASPUNSUL, daca am fi știut nu am mai fi întrebat, nu era nevoie sa ma iei în râs, mulțumesc!

| Catrice a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Vai îmi cer scuze domniei tale ca nu era nici un răspuns câștigător când am lăsat răspunsul și acum ești ofensat.

| Wr3nch a răspuns (pentru aaanamariaaa):

La banca iti explica daca intrebi. Romanii nu întreabă, nici nu citesc contractul. Ei vor doar banii cat mai repede.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Wr3nch):

Nici nu am fost la banca, am zis ca sunt abia la început de drum. De unde atata experienta de viata și cunoștințe despre tot și toate, daca eu la scoala nu am învățat sau auzit vorbindu-se despre asa ceva, sau la mine în casa macar, na. Da asta pentru ca nu a fost o situație sa fie nevoie de împrumuturi de locuințe, ci doar electrocasnice (aragaz, frigider). Mersi de răspuns!

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Ai facut foarte bine ca ai intrebat si nu te necaji, daca te mai ia cineva peste picior! Unii suntem tare ciudati si ne dam in barci aiurea, dar na; ii iertam ca asa sunt ei. Eu te sfatuiesc sa nu iei bani din banca, dobanzile sunt mari si nu merita in criza asta! Daca ai nevoie de bani incearca mai intai la prieteni; ei te cunosc si te vor ajuta! Numai bine!

| goguPatent a răspuns (pentru Caro34):

Ce prieteni misto ai tu de te imprumuta cu zeci de mii de euro... noroc cu asa prieteni