| aleexkdos90 a întrebat:

Bună TPU! Sunt clasa a9a și mă gândesc pe viitor sa dau la facultate de drept din Timișoara, din ce clasă ar trebui să mă apuc sa fac teste? Exemple? Din ce sa da mai exact? 45 de întrebări și să alegi varianta corectă? Stiu că mai am timp, dar mă interesează, in legătură cu bacul cam ce notă ar trebui sa iau? Ce contează mai mult: admiterea sau bacul?

4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Aici găsești toate informațiile despre admiterea din 2023. Structural, se poate să mai apară ceva schimbări în următorii patru ani.
https://drept.uvt.ro/......--2023.pdf
Bacalaureatul contează mult mai mult decât admiterea. O medie cât mai bună la bacalaureat îți deschide cu atât mai multe oportunități.
Bineînțeles că și admiterea contează, dar cam în toate domeniile media de bacalaureat are o pondere mai mare sau mai mică.
E foarte bine să începi să te pregătești din vreme.
Mult succes!

| Dragobeta a răspuns:

Pentru Drept, e bine sa incepi sa te pregatesti de pe acum.
Dar inainte de teste, studiaza materia. Ca nu vad cum poti sa raspunzi fara sa inveti ceva.
Conteaza amandoua. Nu stiu care e proportia la Timisoara.

| aleexkdos90 explică (pentru Dragobeta):

Ce materie sa studiez?

| Dragobeta a răspuns (pentru aleexkdos90):

Of! Uita-te si tu pe site-ul facultatii si vezi din ce se da admitere. in cat stiu, istorie, lb. romana.