| biiiencutz a întrebat:

Va rog spuneti-mi si mie exact ce acte imi trebuie pentru a putea face (un PFA). As dori sa vand haine (haine noi nu SH). Dar vreau sa stiu exact ce acte imi trebuie pentru a fi totul bine si ce suma mi-ar trebui.

Răspuns Câştigător
| myself405 a răspuns:

Eu mi-am facut recent PFA si m-a costat aproximativ 350 Ron (taxele de la registrul comertului, registrul unic de control, facturier, registru-jurnal de incasari si plati, registru de inventar, copii xerox, stampila, datiera), fara casa de marcat. Acum depinde ce coduri CAEN ai. Daca faci vanzare iti trebuie casa de marcat. Din pacate o casa de marcat costa mai mult decat cheltuielile de autorizare. Le recomand pe cele bulgaresti de la DATECS. Tie iti trebuie una micuta care sa fie cu doua role. (recomand Datecs mp55B). Daca vrei un model de casa de marcat portabil, cu acumulatori mai buni, care sa mearga mult fara sa fie bagata in priza, va trebui sa dai mai multi bani. Casa de marcat care ti-ar trebui tie costa cam 450-800 de lei, depinde de model. Dupa ce iti iei casa de marcat mergi cu ea la finante pentru ca trebuie fiscalizata.
Ce trebuie sa faci?
Pentru inceput mergi la registrul comertului cu buletinul si cu contract de comodat semnat intre tine si proprietarii spatiului unde vei avea sediul profesional. Dupa vreo 2-3 zile iti primesti certificatul de inregistrare si apoi iti faci stampila, si cumperi registrul de incasari si plati, si registrul de inventar. Te asiguri ca ai xeroxat rezolutiile primite de la finante, si certificatul de inmatriculare, pentru ca iti vor trebui cand mergi la finante. Dupa asta mergi la finante, apoi ceri instructiuni de la cei pe care ii vezi acolo, poti sa ceri si de la cei care pazesc intrarea cladirii(fara gluma, de obicei ei stiu cam tot ce se intampla acolo). Teoretic, la finante termini in 15 minute tot ce ai de facut - intrebi pe cineva de acolo. Dupa asta mergi si iti cumperi casa de marcat, si te intorci iar la finante pentru fiscalizare... Daca ai facut toate astea, ai terminat. Ar trebui sa fie gata in 2-3 zile totul, in functie de cat de repede iti da certificatul de inmatriculare de la registrul comertului.
Funda?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti toate detaliile necesare in OUG 44/2008, in special anexa 1.
Costul il afli de la Registrul Comertului din judetul tau, acolo trebuie sa mergi prima data pentru rezervarea denumirii.

| pietrean a răspuns:

In primul rand, trebuie as faci o vizita la Oficiul National al Registrului Comertului.Acolo,capeti toate informatiile si ce este mai important, poti afla si cat ar costa.
Intai trebuie sa te asiguri ca ai un spatiu, pentru a comercializa produsele industriale.In functie de locul unde este situat,iti trebuiesc anumite acorduri/autorizatii.
In mare, poti afla de pe Google, dupa cuvintele: acte+infiintare+pfa
Dupa ce ti se autorizeaza PFA-ul, iti trebuie casa de marcat, care se inregistreaza la Finante.